یک تولد میلیونی که برای بچه‌ها برگزار می‌شود، از جنس صله‌رحم نیست

جشن تولدمهمانان این جشن تولد حتما احساسات و افکار مختلفی را تجربه می‌کنند. برای مثال: نخستین کاری که مهمان‌ها می‌کنند این است که هزینه‌های جشن را ارزیابی می‌کنند. در بیشتر این موارد این ارزیابی‌ها منجر به حسرت خوردن و ناراحتی افرادی می‌شود که توان برگزاری چنین تولدی را برای فرزندان خود ندارد. شرمندگی والدین در برابر فرزندان هم یکی دیگر از نمونه‌های هجوم افکار منفی است. اما نکته اینجاست که خیلی از افراد با هر توان مالی، به صرافت برگزاری جشن‌های مشابه می‌افتند. از طرفی هم بچه‌های حاضر در جشن از والدین خود متوقع می‌شوند و آن مراسم پرهزینه را به این حساب می‌گذارند که آن پدر و مادر فرزند خود را بیشتر دوست دارند. مهمانان اینگونه مراسم همانقدر که ممکن است در تکرار این رفتار گرفتار شوند ممکن است خواسته یا ناخواسته در موقعیت پاسخگویی به فرزندان خود نیز قرار بگیرند که این تولد نشان‌دهنده محبت زیاد به آن فرزند است. البته بچه‌هایی که از قبل برای چنین موقعیت‌هایی آموزش می‌بینند مشکل کمتری خواهند داشت.

بچه‌ها را مجهز کنید

برای آنکه از قبل بچه‌ها را برای مواجهه با این شرایط آماده کنید، می‌توانید از راهکار‌های پیشنهادی ما کمک بگیرید:
ایجاد زندگی متعادل و به دور از دغدغه‌های مالی افراطی توسط شما و تحسین زندگی‌های افراد موفق و به دور از تجمل می‌تواند زمینه‌های الگو‌سازی‌ درست برای فرزندان را مهیا کند.

می توانید از اتفاقات ساده روزمره هم کمک بگیرید. مثلا در شرایطی مانند کسب نمره نامناسب به او یادآوری کنید که مهم نیست بقیه بچه‌ها چه نمره‌ای گرفته‌اند، بلکه او با شرایطی که داشته است موفق به کسب این نمره شده و نمره پایین‌تر از این هم وجود داشته است.

فرهنگ تشکر از خدا برای نعمت‌هایی که به ظاهر ساده می‌آید، به فرزند شما روحیه قانع بودن و سپاسگزاری از اطرافیان رامی آموزد. برای نمونه می‌توانید به او یاد بدهید که باید بگوید: خدایا شکرت که ما گرسنه نیستیم و جای خواب داریم.

با وجود تمام سرگرمی‌های به روز و گران، هنوز هم لذت بازی با والدین برای فرزندان بسیار مهم است. با چشاندن واقعی این لذت، می‌توانید به او بفهمانید که چقدر دوستش دارید و محبت‌تان را به او ابراز کنید. می‌توانید با او درباره احساساتش بعد از بازی حرف بزنید. در این صورت بچه‌ها متوجه ناپایدار بودن لذت‌های کوتاه‌مدت سرگرمی‌های مادی می‌شوند. با این کار کودک می‌فهمد که لذت برگزاری آن تولد بیش از چند ساعت نیست!

خوب است گاهی کودک ما از مناطق محروم دیدن کند؛ البته به شرطی که حس ضعیف نوازی و همدردی با انسان‌ها و کمک کردن به آنها را به او یاد بدهید.

والدین دور از تجمل

برای آنکه از تجمل دور شویم و از مشارکت در این بازی‌ها فرار کنیم به باور درست نیاز داریم؛ اینکه بدانیم زندگی بدون تجمل یعنی فرصتی بیشتر برای زندگی با نشاط در کنار خانواده و دوستان، تفریحات، کسب علم؛ یعنی جست‌وجوی بهانه‌هایی ارزشمند‌تر برای مطرح کردن خود؛ یعنی فرصت بیشتر برای پرداختن به امور معنوی و داشتن شانس بیشتر برای سلامتی، زیرا آنهایی که از این مدل رقابت‌ها دوری می‌کنند کمتر تحت فشار روانی قرار می‌گیرند. خوب است به‌خاطر داشته باشید آنچه والدین تجملگرا از فرزند خود دریغ می‌کنند بیش از چیزی است که به آنها می‌بخشند.

 

منبع:همشهری انلاین