نمادشناسی ظهور: از امام تا واقعیت!

ظهور-امام-زمانچند روز پیش احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق، طی سخنانی در همدان به بحث نزدیکی ظهور می پردازد و ابراز می کند: «آیا ظهور نزدیک است و باید بخواهیم نزدیک باشد یا نه؟ امید و حرکت و انگیزه فقط در سایه انتظار و ایمان به نزدیک بودن ظهور است. روند حرکت جهان در مسیر ظهور کامل است. فرایند، سرعت گرفته و همه چیز آشکار است. اصولا ظهور از اول آغاز شده و ما به اذن الله در مراحل پایانی و تحقق ظهور کامل قرار داریم.»

به گزارش عصر ایران، سخنان احمدی نژاد در همدان و بررسی جریان حامی او نشان می دهد آنان می‌خواهند به مردم القا کنند که ظهور نزدیک است و باید برای جنگ با دشمن حضرت مهدی آماده شویم. برای این آماده شدن احتیاج به یک فرمانده آماده در میدان داریم نه کسی که می‌خواهد با آمریکا مذاکره کند.

در این جا، دو بحث پیش می آید: اولا، آیا ظهور نزدیک است؟ ثانیا، آیا آن گونه که میان مردم شایع است، امام زمان برای خونریزی ظهور می کند؟

پاسخ سوال اول با توجه به مستندات قرآنی و تحلیل شرایط جهان اسلام می تواند مثبت باشد. هنوز از گرمی سخنان شاعر عارف و نیک سیرت کشور، استاد شهریار، دیرزمانی نگذشته است. او که در واپسین روزهای حیات با ایمانی راسخ می گوید، دیگر شرایط ظهور مهیا شده و باید امام بیاید!

از سنت های خداوند، که در قرآن ذکر شده، حمایت خداوند از دین مطهر اسلام است؛ از جمله در هنگامی که ابرهه، سپاه به تخریب کعبه می کشد، همین سنت جاری شده و ابابیل به دفاع از آیین خداوند سنگ فرو می بارند. خداوند در جایی دیگر می فرماید اگر برای دل صالحین نبود، اجازه می دادم کفار درب خانه هایشان را از طلا بسازند، خداوندی که قارون را برای عبرت شک کنندگان به طریقت در میان زمین دفن می کند، این خدا اجازه بی‌آبرویی برای دین خود را جایز نمی‌شمرد. بله، این آیات نمونه ای از بیان سنت خدا برای حراست از آیین پاکیزگیست. اما، در شرایط حاضر اسلام تحت بدترین تهمت ها و نسبتها قرار گرفته است و چهره زیبای اسلام در جهان به عناصر دگم و سیه چهره تار شده است. طبعا، پاسخ خدا در چنین گاهی که سپاه ابرهه زمان قصد ویرانی آیین او را دارد، ظهور است.

بنابراین، از منظر حی و حاضر بودن خداوند و سنت او در حراست از پاکیزگی می توان ظهور را نزدیک پنداشت.

حال برسیم به بحث دومی که جریان احمدی نژاد از آن سخن می گوید: امام زمان برای خون ریزی و جنگ می آید! آیا براستی این گونه است؟ نکته بسیار مهم برای پاسخ به این سوال در ماهیت پیام هایی است که ما از ائمه و علمای آغازین به دست آورده ایم. آن پیام ها از سویی ناشی از کشف و شهود بوده و از سوی دیگر در آستری از تمثیل و نمادگرایی بیان شده اند. آیا امام زمان (عج) سوار بر اسب و شمشیر به دست ظهور می کند؟ این ها تمثیلهایی هستند که با زبانی نمادین و مشابه با زبان استعاره ای کتاب خدا بیان شده اند. هنگامی که در روایات بسیار معتبر ذکر می شود امام زمان (عج) ۹۰ درصد روحانیون مسلمان را قلع و قم می کند، آیا امام برای کشتار علمای دین ظهور می کند و اگر این گونه است، آیا امام می آید تا حمام خون به راه انداخته و آیا چنین ظهوری با سنت رحمانی خداوند هم خوان است؟

حقیقت این است که تمام این تصاویر رعب آور را می توان از منظر فهم معانی بازخوانی کرد و مشاهده نمود که امام برای رهایی انسان از دیو نفس ظهور می کند و برای بخشیدن آزادی اصیل به انسانی می‌آید که شایسته آزادی و حرکت در مسیر تعالی آفریده شده است.

اسب نماد نفس بهنجار و متعالی امام و شمشیر نماد عملکرد قاطع و فرقانی اوست و قتل علمای دین به معنای احیاء دین مبین و رهایی از شرک ها و جهلیاتی است که حجم اصلی مذاهب را از طریقت خارج نموده اند.

امام زمان (عج) هنگامی که می آید برای تمام مردم دنیا سخن می گوید و این در روزگار جاری یعنی او از رسانه های جمعی، اینترنت، ماهواره و… بهره می برد. برخی از علما امام زمان را با دابه الارض یکی انگاشته اند. خداوند درباره دابه الارض می‌گوید در آخر زمان ظهور کرده و حق را از باطل جدا کرده و به بشر آنچه می‌خواهد بداند،‌ می‌گوید و او را به ماهیت فرقانی مسائل آگاه می‌کند. بنابراین،‌ امام برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی که سنت پیشینیان اوست، می‌آید. در روایات داریم امام با مسیح ظهور می‌کند و آیا جز این است که مسیح نماد محبت و مهربانی است؟

آیات و روایات را با اسلوب رمزگشایی که بررسی می‌کنیم،‌ رهبر مستضعفان جهان با زبان قاطع و روشنگر ظهور می‌کند و به ملت‌های جهان طریقت ناب محمدی را باز می‌آموزد و آنان را هدایت می‌کند تا شریعت راستین را بشناسند و انبوهی از آنان به سمت خیر شتابان به حرکت در آیند. هرچند شهرهایی باقی می‌مانند که راه خود را می‌روند تا ویرانگر عظیم زمان ظهورش فرا رسد.