مذاکرات اتمی؛ استراتژی اقتدار توام با شفافیت

مذاکرات-اتمی-ایران-5+1در حال ورود به سخت ترین گردنه مذاکرات ایران و ۵+۱ هستیم. «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه می گوید: ما باید به‌شدت استوار باشیم، در مرحله‌ای که ما هم اکنون قرار داریم، هیچ چیز هنوز مشخص نیست.

وزیر خارجه فرانسه اضافه می کند: ما معتقدیم باید بی‌نهایت قاطع باشیم و در صورتی که قرار است به توافقنامه‌ای دست یابیم، این توافقنامه باید محکم باشد، به این معنی که باید قابل راستی آزمایی باشد. فابیوس هشدار می دهد: در غیر این صورت این خطر وجود دارد که منطقه وارد مسابقه‌ای تسلیحاتی شود؛ زیرا به توافقنامه اعتمادی نخواهد بود و هرکس تلاش خواهد کرد به سلاح هسته‌ای مسلح شود.

وزیر خارجه انگلیس نیز سخنانی پر شک و شبهه به زبان می آورد: مذاکراتی جدی میان ایران و گروه ۱+۵ در جریان است، باید دید آیا در طول هفته آینده و بعد از آن پیشرفتی حاصل می‌شود.

همچنین یکی از مقام وزارت خارجه آمریکا، به نوشته سایت شبکه «بلومبرگ»، با صدور بیانیه‌ای اعلام می کند واشنگتن با توافقی که در آن دسترسی‌ها و اقدامات شفاف‌ساز لازم برای ارزیابی کامل برنامه هسته‌ای ایران لحاظ نشده باشد، موافقت نخواهد کرد.

کاملا آشکار است طرف غربی تلاش دارد با تاکتیک های تهاجمی و طراحی بازی «زیردریایی و ساحل صخره ای» مذاکرات را به یک شکست قطعی برای ایران بکشاند. در واقع، پیش فرض آنها این است که ایران می کوشد با انعطاف تاکتیکی و عدم پذیرش شروط ۵+۱ به توافق دست یابد. در این وضعیت، نشان دادن سرسختی در ارودگاه غرب مذاکرات را برای ایران بدل به یک تله هولناک خواهد کرد. به عبارت دیگر، درست مانند زیردریایی گرفتار در طوفان و روبرو با ساحل صخره ای که هیچ شانسی برای جان به در بردن ندارد، بازی جدید غرب فشار آوردن روی جزئیات گزنده ای است که تیم آقای ظریف را در منگنه قرار خواهند داد.

راهکار چیست؟ در برابر این بازی بی رحمانه، مذاکره کنندگان هسته ای ایران چه راه حلی می توانند در پیش گیرند؟ به نظر می رسد برای دست یابی به یک پیروزی بزرگ ما چاره ای جز این نداریم که شایستگی و اقتدار و شهامتمان برای شفاف سازی قاطع مسائل را به منصه ظهور برسانیم.

اکنون ظریف تیز بین و نکته سنج باید ردای یک دیپلمات مقتدر و مسلط را به تن کند و نشان دهد، ایران پاسخی سلامت برای جامعه جهانی دارد و می تواند با پاسخ های روشن و بی پیرایه به شک و شبهات پیش آمده پاسخ دهد. در تاریخ اساطیری ایران نیز آمده است، آرش کمانگیر با برهنه ساختن خویش کمال و بی نقصی خود را نشان داد و به این طریق توانست ایران زمین را از گزند دشمنان ایمن کند. اکنون امید باید داشت، ظریف برای ایران آرشی دیگر باشد.