روایت یک سویه از اسلام نکنیم: چهره شاد زن گناه نیست

چهره-شاد-زنفرمانده نیروهای انتظامی، برخی از روحانیون و قشرهای اجتماع با حضور زنان در ورزشگاه های مخالف هستند. روشن است تفاوت دیدگاهی میان این افراد و طیف دیگری از دلسوزان نظام وجود دارد. دیدگاه های اصلاحی که در میان آن ها علمای برجسته نیز یافت می شوند، رویه های جنسیتی را نیازمند متناسب سازی با الزامات نو می دانند. اکنون بیش از هر زمانی نیاز به تقویت اخلاق در مرزهای شخصیت فردی احساس می شود و تجربه بیش از سه دهه نگاه تمایزجنسیتی نیز جز به شکست نیانجامیده و فقط زمینه توسعه پنهان بداخلاقی ها و رفتار نادرست را فراهم آورده است. آیا بهتر نیست به جای برخورد عصبی مسائل زنان را از منظر عملکردها، تهدیدات و فرصت ها دید؟

ورزشگاه ها محیط ایده آلی برای بروز هیجان و مدیریت بر نحوه تعامل اجتماعی زنان و مردان هستند. در ورزشگاه ها افراد فرهنگ نشاط، در کنار هم شادی را بروز دادن و مرزها را نگهداشت می آموزند. آیا ما به عنوان پرچمدار اسلام عقلایی نباید راه را برای ورود تمام قد زن مسلمان در جامعه بگشاییم؟ آیا حضور زن باید فقط محدود در حضور ماشینی و فاقد هویت زنانه و جلوتر انسانی او باشد؟ متاسفانه تصور نادرستی که پس برخی ذهن ها وجود دارد این است که چهره شاداب زن را با فساد یکی می پندارند. بنابراین، زن را پس می زنند و این پس زدن بی گمان آثار وخیم تربیتی،اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد.

زنان-شادی

به گزارش رسانه ها، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با فرمانده نیروی انتظامی می گوید: در شرایط فعلی چه لزومی دارد بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطرح شود یا فلان کنسرت در مکانی برگزار شود یا نشود؟ این مشکلی را حل نمی‌کند، نباید در بیان دولتی‌ها تعبیراتی باشد که سبب زحمت برای نیروی انتظامی شود.

این مرجع تقلید خاطر نشان می کند: وظیفه نیروی انتظامی فقط کنترل چراغ قرمز و سبقت غیرمجاز نیست و باید بقیه وظایف ناجا را هم بپذیرند. استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم تاکید کرد: هم‌اکنون ما در شرایط حساسی هستیم و طرف غربی دائم بهانه‌های بی‌خود و بچگانه می‌گیرد، در این شرایط نباید بین خودمان اختلاف ایجاد کنیم و چیزی را که لازم نیست، مطرح کنیم. آیت‌الله‌مکارم شیرازی با اشاره به نامه‌های مردم که به مساله رفتن زنان به ورزشگاه‌ها و موسیقی ایراد گرفته‌اند، اظهار کرد: مردم از این مسائل ناراحت هستند و می‌گویند چرا در این زمینه موضع گرفته نمی‌شود، پس چه ضرورتی دارد این مسائل در شرایط فعلی مطرح شود و با دست خودمان به اختلاف دامن بزنیم؟

در همین حال روزنامه جمهوری اسلامی در شماره دیروز خود، با اشاره به نامه جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه به رهبر انقلاب و مراجع تقلید، مبنی‌بر نگرانی از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نوشت: جمعی از طلاب در این نامه خواستار ممانعت از این قبیل اقدامات شدند.

واقعیت این است که ریشه قدرت اسلام در انگیزش فرهنگی است که میان توده ها ایجاد می کند. زمانی که ما با نگرش های خود راه حضور سلامت را بر قشرهای مختلف جامعه می بندیم، ضربه و توقفی که ایجاد می کنیم مانند فرمان های متضادی است که یک سردار در میدان جنگ به سربازان خود می دهد. آیا چنان سرداری محکوم به شکست نیست؟ جامعه شیعی ایران نیازمند رهایی از بست های خودی و غیرخودی و یکچارچه دیدن معنای اسلام در سطح انسانی آن و احترام گذاشتن برای تمام شهروندان با سلایق مختلف است. چندصدایی و پذیرش ندای مخالف از ظرفیت سازی هایی است که چون رخ دهد، دموکراسی اسلامی به عنوان رقیبی قدرتمند برابر نظام غربی بروز خواهد یافت.

به گزارش دنیای اقتصاد، موضوع ورود زنان ایرانی به استادیوم‌ها برای تماشای برخی بازی‌های ورزشی مساله‌ای است که از سوی گروه‌های مختلف درباره آن اظهارنظر می‌شود. همچنین در ماه‌های اخیر لغو پیاپی کنسرت‌ها اعتراض اهالی موسیقی را در ایران برانگیخته است.