توافق اتمی؛ آغاز شکوهمند بازیگری جدید در عرصه بین الملل

ایران-دیپلماسی-مذاکرات-اتمی-روسیههمه چیز حکایت از به ثمر نشستن دیپلماسی دولت اعتدال و به دست آمدن توافقی برد- برد دارد. مسئله اینجاست که توافق پیش رو، فقط عبور ایران از تنگنای تحریم ها و امری اقتصادی نیست، بلکه بسیار فراتر از آن، نماد تولد باشکوه بازیگری جدید در عرصه سیاست بین الملل است.

بهترین مصادق این معنا را می توان در روایت فریاد ظریف و عکس العمل وزیر امور خارجه روسیه به آن دید. زمانی که ظریف خطاب به فدریکا مورگینی، با عصبانیت می گوید: هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکن، سرگئی لاوروف به سرعت اضافه می کند: و روس را!

مصداق دیگر برای اهمیتی که روس ها برایمان قائل اند و نقش جدید دیپلماتیک ایران، به جلو افتادن سفر ریاست جمهوری کشرومان به روسیه است. در حالی که قرار بود سفر آقای روحانی صبح پنجشنبه برگزار شود، زمان آن به عصر چهارشنبه تغییر کرد. واقعیت این است که قدرت عمل بسیار عالی ایران در جریان مذاکرات توجه بسیاری را جلب کرده است؛ از جمله، دولت روسیه که درگیر بحران نفس گیر اوکراین است، مناسبات با ایران را از سطح تبادل منافع ارتقاء داده و هم اکنون به مردان سیاست پیشه ایران به دید مشاورانی موثر نگاه می کند.

جایگاهی که ایران در حال به دست آوردن آن است، بدل شدن به یک بازیگر کارآمد در رخدادهای جهانی است؛ و البته مقدمات چنین موفقیتی را دولتمردان ایران با شایستگی به دست آورده اند. موفقیت مثال زدنی آنان در خارج کردن کشور از دام جریان انحرافی، عملکرد خوب در عراق و سوریه و حمایت از دولت های آن ها از نمونه مواردی است که در کنار پیروزی مذاکرات اتمی، باید مورد توجه قرار گیرد.

بدون تردید، با پایان عزتمند مذاکرات اتمی، جهان و به ویژه بازیگران منطقه ای چون ترکیه، عربستان و رژیم اسرائیل با حریفی توانمند روبرو خواهند بود. موازنه قدرت در خاورمیانه در حال تغییری چشم گیر است.

 

بیشتر بخوانید:

کرملین: سران ایران و روسیه در مورد وضع برنامه هسته ای گفت وگو می کنند

آمریکا: درصورتی که توافق موجب شود روابطمان با ایران بهتر شود، از آن استقبال خواهیم کرد/ گفتگوها به توافق نزدیک است

خبرگزاری آلمان: ظریف مهندس توافق هسته ای قریب الوقوع است