تاثیر منفی جراحی زیبایی بعد از ازدواج ، بر زندگی مشترک

زوج شاد-زندگی مشترکهمه دوست دارند به بهترین صورت در جامعه ظاهر شوند.متاسفانه در جوامع امروزی که زیبایی های درونی برای بسیاری کم اهمیت شده ، آنچه نشانه زیباییست برای آن ها تنها صورت ظاهریست . به همین جهت آمار جراحی هایی که صرفا برای زیباتر شدن صورت می گیرد هر روز بالاتر از روز قبل است.

در این میان بسیاری از این آمار از افرادی تشکیل می شود که دچار اختلال روانی بد شکلی هستند.این اختلال به این صورت است که فرد بیمار خود را دارای عیوبی خیالی می داند و به همین علت مدام در صدد مخفی کردن و بر طرف کردن این عیوب از دیگران است .این گونه افراد چه مجرد و چه متاهل تمایل زیادی دارند عیوبشان را با جراحی های زیبایی بر طرف کنند.

در این مطلب به تاثیرانجام این گونه اعمال جراحی از سوی یکی از زوجین ، بر روی زندگی مشترک ، از دید چهار متخصص می پردازیم .

چارلز سوفی Charles Sophy روانپزشک

جراحی زیبایی می تواند بر زندگی زناشویی تاثیر منفی بگذارد . خصوصا اگر هر دو نفر کاملا برای انجام آن به توافق نرسیده باشند.بیماران با اختلال روانی بد شکلی بدن یا BDD عموما بعد از انجام جراحی نیز از وضعیت ایجاد شده ناراضی خواهند بود و این نگرانی و افسردگی ناشی از عدم رسیدن به شکل دلخواه ، تاثیر منفی چشمگیری بر ازدواج و روابط اجتماعی دیگر آنان خواهد گذاشت.

سوزان ایوانز Susan Evans متخصص پوست

وقتی یک شخص در فکرجراحی پلاستیک باشد بر رفتار او تاثیر منفی خواهد گذاشت . این تاثیر منفی اول به خود شخص و بعد به خانواده و دوستان او صدمه می زند . او همواره به خیال خود در حال پوشاندن عیوب خود است و زمان حال را از دست می دهد . مثلا در نظر داشته باشید مردی که دوست دارد با همسرش برای شام بیرون برود ولی برنامه ریزی ها ممکن است تا دو ساعت به تاخیر بیفتد و علت این است که همسر برای رفع عیوب خیالی خود ساعات زیادی را صرف آرایش کرده است و…این تازه ساده ترین مسایلی است که ممکن است در زندگی مشترک خلل ایجاد نماید.

حین شام همسر مدام در مورد قرار ملاقاتی که با پزشک داشته حرف می زند و مرتبا ظاهرش را در آینه یا پشت قاشق چک می کند.برای شخصی که نگران عمل جراحیست هیچ چیز دیگری ارزش صحبت ندارد و برای مردی که شوهر این زن است کم کم ترجیح به گذراندن اوقات به تنهایی ایجاد می شود و از همین جاست که مسیر مشترک زندگی گم می شود.نگرانی انجام اعمال جراحی زیبایی نه تنها بر روابط فرد تاثیر تخریبی دارد ، بلکه بر حساب های پس انداز خانواده نیز اثر مخرب دارد و این خلل ایجاد شده در رابطه همسران را پر رنگ تر و عمیق تر می کند.اعمال جراحی زیبایی جزو جراحی های گران قیمت محسوب می شود و همین هزینه ها گاهی خانواده را دچار مشکلات اقتصادی و ورشکستگی مالی می کند. مشکلات اقتصادی خود از عوامل بسیار موثر در ایجاد اختلاف بین زوجین است.

جی . لوسی بوید J.Lucy Boyd واگیر شناس

انجام عمل جراحی خصوصا وقتی زوجین هر دو کاملا برای انجام آن به توافق نرسیده باشند بر زندگی مشترک اثر مخرب دارد.مرد ممکن است از درون بر این باور باشد که مثلا همسرش می خواهد با کاشت پروتز سینه خود را برای مردان دیگر زیبا کند.از طرف دیگر همسر به خیال اینکه خود را برای شوهرش جذاب تر نماید تن به این عمل می دهد و از این که باز خورد و عکس العملی که انتظارش را داشت از سوی او نمی بیند مایوس و سر خورده خواهد گردید.این یاس در زن و آن احساس نا امنی در مرد نهایتا بر روابط آنها تاثیر بسیار مخربی خواهد گذاشت.

استوارت لیندر Stuart Linder جراح پلاستیک و ترمیمی

جراحی زیبایی تاثیر منفی بر هر ازدواجی دارد.چه بسا عموما حتی اگر زوجین هر دو بر سر انجام آن و نتایج احتمالی و مسایل مربوط به آن به توافق کامل رسیده باشند.در بیماران دارای اختلال بد شکلی ، همواره نارضایتی از نتیجه عمل ایجاد عدم اعتماد به نفس و افسردگی کرده نهایتا تاثیر مخربی بر روابط زناشویی می گذارد.

منبع: sharecare