اسب تروای مذاکرات؛ دژ تشیع در برابر امواج اقیانوسی امپریالیسم نفوذ ناپذیر!

توافق-اتمی-ایران-5-+-1در حالی که محمد جواد ظریف به همراه علی اکبر صالحی و فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهور، راهی وین شده اند، تا جدی بودن طرف ایرانی را نشان دهند، سخنگوی کاخ سفید صراحتا اعلام کرده «اطمینان داریم با ایران به توافق می رسیم». در این بین، گویاترین اطلاعات درباره روند مذاکرات جاری را می توان از زبان کسانی شنید که بر طبل مخالفت می کوبند.

موشه یعلون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، ضمن اعلام نارضایتی شدید از توافق احتمالی می گوید: توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ نزدیک است و ایران یک کشور هسته ای می ماند.

وی خاطر نشان می‌کند: ایران و کشورهای بزرگ نمی خواهند مذاکرات شکست بخورد و درصدد دستیابی به توافق هسته ای در آینده نزدیک هستند، حتی اگر این توافق در موعد تعیین شده تحقق نیابد.

شواهد و قرائن نشان دهنده نوعی تصمیم‌گیری کلان و تفهیم شرایط بازی برای دو طرف مذاکره کننده است. در حقیقت،‌ پس از اعلام موضع مقتدرانه مقام رهبری درباره شروط ایران و عدم اجازه برای بازرسی گسترده از سایت‌های نظامی کشور، طرف‌های غربی درک کردند چنانچه خواهان دست‌یابی به توافق با ایران هستند باید توقعات زیاده‌خواهانه و در عمل خصمانه را متوقف کنند.

آمریکا با اهدافی چند گانه دعوت از ایران برای مذاکرات را به انجام رساند. یکی از آن‌ها بررسی این احتمال بود که بتوان از ایران برای ایجاد توازن قوا در منطقه بهره برد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی می‌گوید: : ما ایران را برای منطقه مشکل می دانیم، اما آمریکایی راه حل می دانند. اما، این فقط یکی از شقوق دکترین مذاکره کنندگان آمریکایی بود، شق پنهانی و بسیار مقرضانه قضیه بر محور بازی اسب تروا می چرخید: نفوذ اطلاعاتی به بخش‌های پنهان قدرت نظامی ایران و اشراف بر سطح فناوری نظامی کشور تا به این طریق مانع از ایجاد امتیازات برجسته و احتمالا توفق توان رزمی ایران در منطقه شوند.

خوشبختانه هوشیاری رهبری و تبحر دولت عقلگرای روحانی و تیم مذاکره کننده چنین مسیری را شناسایی و مسدود کرد.

اکنون غربی‌ها به خوبی فهمیده‌اند که چاره‌ای جز به رسمیت شناختن ایران و ورود به بازی برد برد ندارند. حکومت ایران به دژی تسخیر ناپذیر تبدیل شده که طوفان مواج فشار و تطمیع قادر به رسوخ در آن نیست.

 

بیشتر بخوانید:

عقب نشینی غرب از در خواست بازرسی غیر متعارف