برای پیشگیری از کبد چرب، تحرک داشته باشید

کبد-چربیک فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش، بیماری کبد چرب است، اظهار کرد: اصلی‌ترین علت ایجاد بیماری کبد چرب رژیم پر کالری و بی‌تحرکی است.

محسن اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: کبد چرب قابل درمان و کنترل است اما در صورتی که به موقع درمان نشود منجر به نارسایی کبد شده که در این صورت تنها روش درمانی مفید برای این بیماری، پیوند کبد است.

وی با اشاره به اینکه تحرک نداشتن به دلیل زندگی ماشینی علت اصلی مبتلا شدن به کبد چرب است، افزود: در واقع زندگی به سبک امروزه که همان راحت طلبی و ماشینی‌ شدن فعالیت‌ها است، فرصت انجام فعالیت‌های ورزشی و تحرک کافی را از بین برده است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه درصورتی که انرژی دریافت شده مواد غذایی بیش از نیاز بدن باشد به صورت چربی در جداره شکم و کبد رسوب می‌کند، گفت: با رسوب چربی در جداره شکم و کبد، سلول‌های کبد مملو از مولکول‌های چربی شده، در نتیجه به مرور زمان به سلول‌های کبدی آسیب وارد می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه زمانی که فضای سلول کبد به دلیل چربی زیاد اشغال شود، آنزیم‌های کبدی وارد خون می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیماری کبد چرب علامت و نشانه خاصی ندارد و به مرور زمان اتفاق می‌افتد، توصیه می‌شود افرادی که مستعد این بیماری هستند سالانه آزمایشات مربوطه را انجام دهند.

وی اضافه کرد: بیماری کبد چرب، درد و یا ناراحتی خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند و در واقع یکی از مشکلات اصلی این بیماری، نبود علایم است، بنابراین بیماران و افراد عادی باید از طریق آزمایشات روتین و سونوگرافی از میزان چربی کبد خود آگاه شوند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه یکی دیگر از علل ابتلا به بیماری کبد چرب، زمینه ژنتیکی است، تصریح کرد: افرادی بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند که به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

اسماعیلی با بیان اینکه در صورتی که کبد چرب به موقع درمان نشود زمینه ساز پیشرفت سایر بیماری‌ها می‌شود، افزود: معمولا در افرادی که میزان قند خون و چربی آن‌ها کمی از حد نرمال افزایش یافته است در صورتی که کبد چرب را به موقع درمان نکنند دچار رسوب چربی در کبد و گرفتگی عروق قلبی می‌شوند.

وی با بیان اینکه به بیماری کبد چرب سندرم متابولیک نیز گفته می‌شود، گفت: در واقع این بیماری پروسه‌ای است که تمام ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند و کبد چرب به صورت چربی در کبد و به صورت گرفتگی عروق در قلب مشخص می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه میزان ابتلا به بیماری کبد چرب در مردان و زنان به یک اندازه مشاهده شده است، خاطرنشان کرد: شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری کبد چرب، میان‌سالی است اما کودکان هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

اسماعیلی به روش‌های درمان کبد چرب اشاره کرد و ادامه داد: بهترین روش درمانی برای این بیماری، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است که در آن کالری، چربی اشباع شده و قند کمتری یافت می‌شود.

وی با بیان اینکه بیماران مبتلا به کبد چرب باید مصرف شیرینی‌جات و مواد نشاسته‌ای و روغن‌هایی که اسید چرب اشباع شده بیشتری دارند را محدود کنند، اضافه کرد: بهترین روغن مصرفی برای این بیماران، روغن زیتون است و هم‌چنین مصرف گوشت سفید برای این بیماران مناسب‌تر است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه از جمله فعالیت‌های مناسب به منظور درمان کبد چرب انجام روزانه نیم ساعت پیاده روی است، ادامه داد: کبد چرب قابل درمان و کنترل است اما در صورتی که به موقع درمان نشود منجر به نارسایی کبد شده که در این صورت تنها روش درمانی مفید، پیوند کبد است.

 

اسماعیلی با تاکید بر اینکه بیماری کبد چرب در کشور شایع شده است، گفت: متاسفانه آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب در کشور به سرعت در حال نزدیک شدن به آمار جوامع غربی است و با توجه به اینکه در جوامع غربی ۲۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری هستند آمار مبتلایان کشور نیز به این رقم نزدیک شده است.