ورود رنگ‌های درخشان به خیابانهای هلند/ چراغ بزرگراه‌ها خاموش می شوند

خیابانهای-هلندمقامات هلند یک بزرگراه ۵۰۰ متری را با خطوط درخشان رنگ کردند تا ضمن درخشش در تاریکی هزینه های برق این کشور را کاهش دهد.

این رنگ حاوی پودر شب نما است که در طول روز با نور خورشید شارژ می شود و شب هنگام نور سبز درخشانی را از خود متساطع می کند. با این فناوری دیگر نیازی به روشن شدن چراغ های خیابان وجود ندارد.

دان روزگارد، هنرمند تعاملی و محققان شرکت مهندسی عمران هیجمانز هلند بر روی این ایده همکاری کرده اند.

آزمایش رسمی از این فناوری اواخر ماه جاری میلادی انجام می شود.

این نخستین بار است که فناوری “خطوط درخشان ” در یک جاده به طور پایلوت به کار گرفته می شود. می توان این فناوری را در بزرگراهی در جنوب شرق آمستردام مشاهده کرد.

وقتی این رنگ، نور روز را جذب می کند می تواند به مدت ۸ ساعت در تاریکی بدرخشد.

مجریان این طرح با اشاره به اینکه دولت هلند شب ها چراغ خیابانها را به منظور صرفه جویی در هزینه ها خاموش می کند، افزودند انرژی نسبت به آنچه که ۵۰ سال پیش تصور می کردیم بسیار مهمتر  شده است.

به اعتقاد آنها این جاده از نظر ایمنی و مصرف انرژی خودپایدار تر و تعاملی تر از جاده های کنونی است.

این مبتکران برای طرح خود از ستاره دریایی الهام گرفته اند که بدون نیاز به پانل های خورشیدی، نور تولید می کند و هزینه ای برای آن نمی پردازد.

آنها رنگ هایی تولید کردند که نور خورشید را جذب و شب هنگام آزاد می کند.

مجریان این طرح می گویند فناوری درخشش در تاریکی یک جایگزین پایدار برای استفاده در اماکنی است که هیچ سیستم روشنایی ندارند.

این گروه در ابتدا قصد داشت با نمایش نشانگرهای آب و هوا بر روی جاده، رسیدن دما را به سطح خاصی نشان دهد.

از این رو می بایست از یک رنگ حساس به دما برای خلق نمادهای بزرگ بلور برف بر روی آسفالت خیابانها استفاده شود تا لغزندگی و یخ زدگی جاده به رانندگان هشدار داده شود.

اما در حال حاضر این محققان، استفاده از فناوری حساس به دما را در بزرگراه مورد آزمایش هلند به کار نگرفته اند.

این پروژه، در این مرحله، پایلوت و نیمه صنعتی است و انتظار می رود تا اواخر سال جاری به طور بین المللی در سایر کشورها نیز به کار گرفته شود.

 

 

منبع:مهر