صادرات نفت ایران ١٠٠ هزار بشکه افزایش یافت

مدیریت صاحبان تخصص ثمرات خود را در حوزه‌های نفت و گاز  نشان می‌دهد. از زمانی که دولت تدبیر و امید به قدرت رسید، جنب و جوش گسترده‌ای در صنایع نفت و گاز ایران شروع شد و اکنون خبر از افزایش دوباره سطح صادرات نفت ایران به گوش می‌رسد.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه ۲۴ بهمن ماه منتشر کرد، می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه دوباره تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی برخی رسانه های غربی اعلام کردند که بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی به کشورهای چین، ژاپن و هند افزایش یافته است که نتیجه کاهش بار تحریم های غرب علیه ایران به خاطر توافق هسته ای ژنو است.
این نهاد بین المللی مستقر در پاریس که به ۲۸ کشور صنعتی مصرف کننده انرژی مشاوره می دهد، در ادامه می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه به یک میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
گزارش های سه ماه اخیر این نهاد بین المللی حاکی است که صادرات نفت ایران پس از توافق گروه ۱+۵ و تهران به صورت متوالی و پلکانی افزایش یافته است.
ایران و شش قدرت جهانی سوم آذرماه امسال به توافق شش ماهه هسته ای دست یافتند که از ۳۰ دی ماه اجرا شد.
بر اساس این توافق، برخی تحریم ها از جمله پوشش بیمه نفتکش های حامل نفت ایران تعلیق و فشار آمریکا بر مشتریان نفتی ایران جهت کاهش هر چه بیشتر واردات نفت ایران به مدت شش ماه متوقف می شود.
آژانس در گزارش پنج شنبه خود می گوید که تخمین زده می شود،ایران تا پایان ماه ژانویه حدود ۳۰ میلیون بشکه ذخیره شده در نفتکش ها داشته است که شش میلیون بشکه آن به سمت سواحل چین حرکت کرده اند.
بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی تا ۳۰ هزار بشکه افزایش یافته و به دو میلیون و ۷۸۰ هزار بشکه رسیده است که به خاطر نیاز داخلی به مصرف بیشتر انرژی به دلیل سرمای زمستان بوده است.
ایران اخیرا اعلام کرده بود که نوع جدیدی از قراردادهای نفتی را که جذابیت بیشتری برای شرکت های بین المللی دارد، تدوین می کند و قرار است در تابستان سال آینده خورشیدی طی کنفرانسی این قرارداد ها را رونمایی کند.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نیز روز چهارشنبه در گزارش ماهانه خود حجم تولید نفت ایران در ماه ژانویه را دو میلیون و ۷۳۳ هزار بشکه اعلام کرد که نسبت به متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۳ حدود ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش نشان می دهد.