دوگانه های سمی / مونیخ به خون نشست

مونیخ-مرکز خرید-المپیا-تیراندازی
تیراندازی در مرکز خرید المپیا

پلیس مونیخ اعلام کرد: «مهاجم مرکز خرید المپیا در روز جمعه یک ایرانی-آلمانی ۱۸ ساله بوده که خودش را نیز کشته است.» هنوز انگیزه این شخص از این اقدام مشخص نیست.

گرگ های تنها اکنون وابسته به یک ایدئولوژی خاص نیستند، آن ها در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ و سبک زندگی اند. افرادی که در مرز سکس و لاابالی گری از یک سو و تعصب خشک و کور از سوی دیگر در نوسان هستند و ناگهان هیولای درونشان از بخش سایه خارج شده و از آن ها تروریستی سریع و موثر می سازد.

گرگ های تنها حالا مرزهای عقیدتی را پشت سر می گذارند. البته اکثرشان همچنان دوگانه های مهاجری هستند که  در روان آنها تقابل باورهای پیشینه فرهنگی با پیچیدگی های فرهنگ غرب باعث می شود شخصیت منفی و سیاه را انتخاب کنند. آنها در لذت های دنیایی که جامعه غربی به همراه دارد، پرورش می یابند، خوش می گذارنند و بعد با خلاء روبرو می شوند. دوگانه ها نیاز معنوی را چون در جامعه نمی یابند از بخش سایه آن را طلب می کنند و بعد فردی خوش گذران بدل به وجه تاریک معنویت می شود، دوگانه علیه لذت هایی که در آن ها غوطه خورده، قیام می کند و ویرانگرانه فریاد اناالحق سر می دهد.

به گزارش تابناک، تیراندازی در مرکز خرید المپیا در شمال غرب شهر مونیخ به کشته شدن دست کم ۱۰ تن و زخمی شدن حداقل ۱۰ تن دیگر منجر شد؛ تیراندازی که اگرچه گمان می‌رفت تروریستی باشد اما در نهایت پلیس اعلام کرد یک حمله غیرتروریستی از سوی یک ایرانی_آلمانیِ ۱۸ ساله بوده است.
گاردین گزارش کرده که تیراندازی از مقابل فروشگاه مک دونالد در این مرکز خرید شروع شده و ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی از لحظه آغاز این تیراندازی منتشر شده نیز گزارش گاردین را تایید می‌کند. با این حال سخنگوی پلیس مونیخ در گفت و گو با خبرنگاران، تاکید کرد که تیراندازی از داخل مرکز آغاز شده و سپس در بیرون این مرکز خرید ادامه یافته است.

بر اساس آنچه در این ویدیوی آماتور ثبت شده، از سوی یکی از مهاجمان با استفاده از سلاح کمری حداقل ۱۸ گلوله که در این ویدیو مشاهده می‌شود، شلیک شده است. همچنین بر اساس آنچه در یک ویدیوی آماتور دیگر از سقف این مرکز خرید ثبت شده، یکی از مهاجمان که احتمال می‌رود همان ضارب در مقابل ملک دونالد بوده باشد، حین شلیک می‌گوید: «من آلمانی‌‌ام، در آلمان بزرگ شده‌ام، تحت درمان بودم، هیچ کاری نکرده‌ام».

ساعتی پس از این حادثه و با آرام شدن اوضاع، صدها نفر از مردمی که در این مرکز خرید گرفتار شده بودند، تخلیه شدند. پلیس تاکنون کشته شدن ۱۰ تن و زخمی شدن حداقل ۱۰ تن دیگر را تایید کرده است. یکی از نه کشته در حالی در فاصله حدود یک کیلومتری محل حادثه و در کنار رود ایزار کشف شد که به سرش شلیک شده بود و احتمال می‌رود یکی از عاملان این حادثه بوده باشد. پلیس به واسطه نگرانی از انفجاری بودن کوله‌پشتی کشف شده همراه با جسدِ فرد نهم، این کوله پشتی را با ربات بررسی کرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای جلسه فوری در کاخ ریاست جمهوری حاضر شد. مرکل در نخستین اظهارنظر درباره این حادثه گفت: هنوز از جزییات خبر نداریم اما آنچه مشخص است این یک حمله غیرانسانی و بی‌رحمانه بوده است. ما با قربانیان و بازماندگان این واقعه همدلیم. ما احتمال ارتباط این واقعه با تروریسم را نادیده نمی‌گیریم هرچند هنوز از قطعیتی هم در این باره خبر نداریم. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

در حالی که برخی از شاهدان عینی می‌گویند یک مهاجم را دیده‌اند که شعار الله اکبر شر می‌داده، شاهد عینی دیگری گفته مهاجم شعار علیه خارجی‌ها می‌داد. تیراندازی مونیخ دقیقا در پنجمین سالگرد حمله مرگبار «آندرس برویک» در نروژ رخ داده که در آن حادثه ۷۷ نفر کشته شدند. برخی متحدان آلمان از جمله رییس جمهور آمریکا با وجود مشخص نبودن ماهیت دقیق این حادثه و وجود گزاره‌های متعدد، با مردم آلمان اعلام همبستگی کرده‌اند.