خطر امثال «مرتضوی» برای نظام با هیچ خطری قابل قیاس نیست

حجت-الاسلام-زائریآسیبی که آقای مرتضوی و همدستانش به آبروی جمهوری اسلامی، به همبستگی ملی، به اقتدار انقلاب و نظام وارد کرده‌اند، حتی اگر موارد آشکار و پنهان دیگری پیرامون وجود نمی‌داشت برای محاکمه وی کافی بود.

به گزارش «تابناک»، هشتم اسفندماه ۹۱، وقتی نخستین نشست دادگاه کهریزک به ناگاه بدون اعلام دلیلی غیرعلنی اعلام شد، حجت‌الاسلام زائری که همراه یکی از اولیای دم به دادگاه آمده بود، پیرو این تصمیم فرجام خوبی برای دادگاه پیش‌بینی نکرد و گفت: «افرادی هستند که اگر تامین جانی داشته باشند، سخنان مهمی درباره مرتضوی و همدستانش به زبان خواهند آورد، اما عزم جدی برای رسیدگی به این موارد وجود ندارد.» به فاصله یک سال و چند ماه از آن روز، فرصتی دست داد تا با وی در این باره به گفت‌وگو بنشینیم و برخی زوایای مغفول پیرامون متهم آن روز را مرور کنیم.

پنج سال بعد از وقوع جنایت کهریزک و یکسال و چند ماه بعد از آغاز جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده تشکیل شده به این منظور، آرای عجیب اعلام شده برای متهمان پرونده در ایستگاه تجدید نظر مانده و قطعیت نیافته تا از کسی که معتقد بود عزم جدی برای رسیدگی به این پرونده وجود ندارد، بپرسیم چه شد آن روز آن پیش بینی را کرد و اکنون نظرش درباره ارای صادر شده و فرجام پرونده چیست؟

حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا زائری با تاکید بر اینکه هم اکنون هم تنها مرتضوی سیبل است و دیگرانی که مانند او باید محاکمه شوند، فتیله را پایین کشیده‌ و مترصدند با افتادن آب ها از آسیاب، بار دیگر به میدان بازگردند، می‌گوید: همه پرونده‌های مطرح درباره این فرد هنوز در قیاس با اصل مفاسد و مشکلاتی که [پیرامون این فرد] وجود داشته، قابل قیاس نیست و اصل کوه یخی آن پایین است. مرتضوی خیلی ها را آلوده کرده و جوری دیگران را درگیر کرده که کسی نتواند به عمق ماجرا وارد شود.

وی می‌افزاید: بارها و بارها به سراغم آمدند تا اسنادی در اختیارم قرار دهند که چه بسا رسانه‌های خارجی حاضرند برای در اختیار گرفتنشان هزینه هم بکنند اما چون حوزه فعالیت من سیاسی نیست، نخواستم، چون تنها مسئولیتم زیاد می‌شود و نمی‌توانم کاری انجام دهم. البته فکر می‌کنم وظیفه من هم نیست، چون بالاخره مسئولیتی وجود دارد که مسئولانی برای آن تعیین شده که ایشان اگر احتمال وجود این سر نخ ها را بدهند، شرعا، اخلاقا و عرفا وظیفه دارند پیگیری کنند. پرونده‌هایی مطرح است که کاملا آشکارند و مسئولیت آقای مرتضوی و همدستانش در آنها محرز است؛ اینجاست که مسئولان باید ورود کرده و بررسی کنند.

البته در فاصله آغاز شدن جلسات دادگاه کهریزک تا به امروز، مرتضوی با عملکرد خود در دولت و در مقام رئیس تامین اجتماعی، پرونده‌های دیگری هم برای خود گشوده تا نشان دهد که اتهامات کهریزک و تشکیل پرونده ای با ۳۵۰۰ برگ در آن باره، ذره‌ای برایش نگرانی به همراه نداشته است؛ زائری در این باره می‌گوید: علاوه بر اینها، گفته‌ها و شنیده‌های فراوانی، از مسائل مالی گرفته تا مسائل امنیتی پیرامون این فرد وجود دارد که بسیاری از بزرگان هم درباره آنها سخن گفته‌اند و باید به آنها پرداخته شود ولی از همه مهم‌تر، آسیبی که آقای مرتضوی و همدستانش به آبروی جمهوری اسلامی، به همبستگی ملی، به اقتدار انقلاب و نظام وارد کرده، حتی اگر این موارد آشکار و پنهان هم وجود نمی‌داشت برای محاکمه وی کافی بود.

زائری که از دوران اداره نشریه «خانه»، پیه محاکمه شدن توسط مرتضوی، دادستان وقت به تنش خورده، معتقد است که بنیان دادستان سابق تهران بر دروغ، بر فریب و ناراستی بوده است. او در این باره می‌گوید: این شنیده نیست که خللی بر آن وارد باشد؛ بلکه خودم شاهد آن بوده‌ام؛ ایشان در دادگاه به من می‌گفت یک کاغذ بنویس «من را گول زدند تا مشکل پرونده‌ات را حل کنم.»! این عین عبارت ایشان بود. این مدل پرونده سازی خودش خیانت است به جمهوری اسلامی که شما اسرائیل، آمریکا و استکبار جهانی را تا این حد تنزل بدهید که من به دروغ بنویسم عوامل ایشان با من مرتبط بوده‌اند و فریبم داده‌اند و…؛ البته مثل روز برایم روشن بود که اگر به ذلت این دروغ گفتن هم بیفتم، ایشان به عهد خود هرگز وفا نخواهند کرد.

وی می‌افزاید: تا دلتان بخواهد تخلفات قانونی و غیرقانونی از آن دوران وجود دارد. آن زمان پرونده ما گم شده بود و هرچه پیگیری می‌کردیم یافت نمی‌شد تا اینکه یکی از مسئولان که اسم نمی‌برم، خبر داد که پرونده ما و چند پرونده مهم دیگر را -که اسم برد- آقای مرتضوی به منزل برده و در گاو صندوق شخصی نگهداری می‌کند. پرسیدم شما که می‌دانید چرا کاری نمی‌کنید و پاسخ داد «همه می‌دانند این کار غیرقانونی است اما کاری از دست‌مان بر نمی‌آید!» جالب است بدانید آن پرونده هنوز هم بسته نشده است چون مدل کاری مرتضوی آن بود که استخوان را لای زخم نگه می‌داشت.

جالب اینکه همه این برخوردها با زائری در حالی رخ داده که اولین برخورد وی با دادستان وقت رخ می‌داده؛ یعنی در اولین برخورد از او خواسته شده کاغذی به دروغ بنویسد تا پرونده‌اش بسته شود و ایادی استکبار محکوم شوند!

اما تاثیر این قبیل رسیدگی ها، تاثیر فرجام نیافتن امثال پرونده کهریزک بعد از پنج سال و موارد مشابه در جامعه چه خواهد بود؟ آیا نمی‌توان بخشی از مشکلاتی که اخلاق عمومی به آن مبتلا شده را تحت تاثیر این مسائل دانست؟

زائری در پاسخ به این سوال می‌گوید: به نظر من مسئولیت قوه قضائیه مسئولیت بزرگ و سنگینی است. به همان میزان که اگر درست عمل کند، می‌تواند به تنهایی جامعه را اصلاح کرده، نجات دهد و مشکلات را در دراز مدت حل کند، اگر خدای ناکرده در ادای مسئولیت خود سستی کند، می‌تواند همه چیز را نابود کند. درست مثل مسئولیتی که منِ روحانی دارم و هم می‌توانم دین مردم را نجات داده و به بهشت برسانمشان و هم می‌توان به جهنم رهنمون کنم!

وی می‌افزاید: تمام مفاسد اجتماعی از اعتیاد به مواد مخدر تا فساد و فحشا، تا سقط جنین غیر قانونی که روزانه هفتصد مورد در کشورمان رخ می‌دهد، تا وضعیت حجاب در جامعه که آقایان فکر می‌کنند با تذکر اخلاقی یا برخورد انتظامی قابل حل است و…، همه‌شان با عملکرد صحیح قوه قضائیه قابل حل است؛ این حرف عین روایات و احادیث و اعتقادی است که با آیه و حدیث به آن رسیده‌ام. به اعتقاد من ریشه همه مفاسد در عدم برخورد مناسب قضایی با فساد، در سستی و مماشات‌ است و به همان نسبت، عملکرد مناسب دستگاه قضا در برخورد با این مشکلات و مفاسد، می‌تواند جامعه را اصلاح کند.

وی می‌افزاید: اگر امیر المومنین (ع) آن قاطعیت‌ها را در مبارزه با فساد داشت، دلیلش آن بود که می‌دانست با جلوگیری از آن فسادها، جامعه سالم خواهد بود. این تعبیر خطبه فاطمیه (س)، تعبیر بسیار تکان دهنده‌ای‌ست که می‌گوید سنت الهی‌ این است که «ترک السرق ایجابا للعفه» یعنی جلوگیری از سرقت و دزدی، عفت و حیا و امنیت اخلاقی در جامعه را به دنبال خواهد آورد. وقتی دزدی باب شود، روان شود و رواج بیابد، طبیعی‌ست که در خیابان فساد فحشا مشاهده شود، پدیده دختران خیابانی بوجود آید، سن فحشا و مفاسد پایین بیاید و مسائلی از این دست؛ لذا من معتقدم خطر امثال مرتضوی برای جمهوری اسلامی خطری است که با هیچ چیز  دیگر قابل مقایسه نیست اما متاسفانه برخی دوستان ما متوجه این آسیب ها نیستند.