توافق ژنو فرصتی برای حضور: جهان تشنه شنیدن صدای صداقت است

gty_ap_obama_rouhani_kb_130924_16x9_608بازرسان بین المللی برای نظارت بر حسن انجام توافقنامه ژنو شنبه ۲۸ دی ماه به ایران می‌آیند.

به گزارش رسانه‌ها، کاخ سفید پنجشنبه جزئیات بیشتری از توافقنامه ژنو را برای سناتورهای کنگره منتشر کرد: آزادسازی ۶ تا ۷ میلیارد دلار از سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری بلوکه شده کشور از جمله بندهای این قرارداد است.

همچنین دولت آمریکا ۴.۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه ایران را طی اقساط شش ماهه باز می‌گرداند.

رفع تحریم پتروشیمی، صنایع خودروسازی و بیمه کشتی‌ها از دیگر مفاد توافقنامه ژنو است. در برابر آن، دولت ایران نیز پذیرفته محدودیت‌هایی را در صنایع اتمی خود اعمال کند.

در منظر اقتصادی توافق ژنو از دو جهت باعث بهبود وضعیت کشور می‌شود. اولا آزاد سازی بخشی از دارایی‌ها، رفع برخی محدودیت‌ها جدی به ویژه در حوزه پتروشیمی و کشتی رانی، امکان حضور مجدد شرکت‌های بزرگ جهان و به ویژه اروپایی و… همه به معنای تسهیل استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی کشور و حرکت در مسیر خروج از رکود تورمی است. ثانیا، این توافق فرصتی می‌دهد برای کاستن از التهابات روانی و موج‌های احساسی که طی چند سال اخیر باعث شده بود تا شرکت‌ها و افراد به رشد بی‌ضابطه قیمت‌ها و افزایش تورم دامن بزنند.

اکنون کشور می‌تواند نفسی بکشد و افراد کم کم به یاد می‌آورند ارزش‌های اخلاقی‌ نیز وجود دارند که باید در مناسبات اقتصادی رعایت کرد.

حقیقت این است که نفس توافق ژنو پیام مثبتی بود که جهان دریافت کرد، مبنی بر این که می‌توان به جای نزاع به منافع مشترک اندیشید. در بیانیه منتشر شده کاخ سفید در روز پنجشنبه آمده: به خاطر امنیت ملی ما و به خاطر صلح و ثبات جهانی، اکنون زمان آن است که به دیپلماسی بختی برای به‌ثمر رسیدن، داد.

دولت‌ها درون تهدیدات فرصت‌های بزرگ را می‌یابند. رویکرد مثبت و سازنده حکومت ایران نیز در این مقطع می‌تواند تاثیری مستقیم بر  جایگاه جهانی کشور بگذارد. اما، این منوط به آن است که رفتارها یک بام و دو هوا نباشد. رئیس جمهوری که در جمعی کارگری یا یک مدرسه سخن می‌گوید، برای جهانیان حرف می‌زند.

در نظم نوین جهانی، امنیت ملی هر کشوری درون امنیت دیگر کشورها تعریف و تبیین می‌شود. در این بین، جهوری اسلامی ایران چنانچه نقاط ثقلش را بر اصول انسانی فرهنگ ایرانی بنا کند، و با زبان صداقت سخن بگوید، جهان تشنه شنیدن چنین آوایی است.

مقام‌های هر دو کشور ایران و آمریکا گفته‌اند ادامه مذاکرات بسیار سخت خواهد بود. آیا در پرتو اولویت بخشیدن به الزامات حقوق بشری، سختی‌ها به آسانی بدل نمی‌شوند؟