ایران برنده بزرگ کودتا در ترکیه / مثلث جدید ایران، روسیه، ترکیه؛ قاعده تنش‌زدایی در منطقه

ظریف-سفر-ترکیه
تغییر موازنه قدرت در منطقه

موج در حال گسترش ناامنی، هنگامی که به کودتای ناموفق ترکیه رسید، پرده‌های توطئه اسرائیلی عربی از برابر دیدگان دولت اسلام‌گرای اردوغان کنار رفت. ملاقات اردوغان با پوتین و سفر ظریف به آنکارا نمایشگر به اهتزاز در آمدن مثلث جدیدی است،‌ هدف از این مثلث جدید، اعتماد سازی و مهار جریانات تندرویی استکه خواسته یا ناخواسته منافع اسرائیلی عربی را در منطقه پیش می‌برند.

معادلات قدرت در منطقه در حال تغییر است

روزنامه های «الشرق الاوسط» عربستان و «الحیات» چاپ لندن و تارنمای «النشره» لبنان به طور ویژه خبرهای مربوط به سفر ظریف را پوشش دادند و هر یک در محورهای گوناگون به موضوع هماهنگی سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در تحولات منطقه اشاره کردند.
روزنامه الشرق الاوسط درباره سفر ظریف به آنکارا نوشت: سناریوی ائتلاف سازی ترکیه، روسیه و ایران با این سفر تقویت شد. چاووش اوغلو از آمادگی ترکیه برای عملیات مشترک با روسیه علیه داعش سخن گفت. بر پایه این گزارش، تهران و آنکارا هدف از سفر ظریف را همکاری و هماهنگی میان ایران و ترکیه درباره بحران سوریه اعلام کردند. پیش از این نیز رییس جمهوری ترکیه با رییس جمهوری روسیه دیدار کرد. در این دیدارها برای همکاری در عرصه بحران سوریه تصمیم هایی گرفته شد که سناریوی ائتلاف سازی روسیه، ترکیه و ایران علیه داعش و تروریست در منطقه را عملی ساخت. به نظر می رسد در این مسیر آنکارا به دنبال امتیازدهی در مساله سوریه است. رسانه های این کشور به نقل از سفیر آنکارا در مسکو اعلام کردند که آنکارا به احتمال حضور نظام سوریه در گفت وگوهای صلح می اندیشد.
در این زمینه، «حسن هانی زاده» تحلیلگر مسایل منطقه ای، پس از سفر ظریف به ترکیه در گفت وگو با تارنمای النشره اظهار کرد: آنکارا به دنبال بازیگری در بحران سوریه، از راه روسیه و ایران است. سفر رییس جمهوری ترکیه به روسیه هم با همین هدف صورت گرفت. از این رو، پیش بینی می شود دمشق، پیشرفت مثبت و گشایش هایی را شاهد باشد. منطقه، ائتلاف سازی نظامی، سیاسی و اقتصادی تازه ای را میان مسکو، تهران و آنکارا شاهد خواهد بود. به نظر می رسد در آینده کشورهای دیگری هم وارد ائتلاف شوند تا با ائتلاف آمریکایی، اسراییلی و عربی رویارویی کنند.
«ابراهیم بوعزی» رییس مرکز پژوهش های راهبردی ترکیه هم به النشره گفت: آنکارا به تازگی از بحرانی که احتمال داشت این کشور را به باتلاق عراق و سوریه بکشاند گریخت. به گفته «بینالی ییلدریم» نخست وزیر ترکیه پیش از کودتای نافرجام، این کشور به ازسرگیری روابط گذشته خود با دولت های منطقه و تنش زدایی تمایل دارد. بر پایه پیش بینی بوعزی، روابط سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در آینده به دلیل نقش ترکیه به عنوان گذرگاه انرژی در منطقه تقویت خواهد شد.