انتخابات آینده؛ پیروزی بزرگ برای رویکرد اعتدال

هاشمی-مجلس-خبرگاندر تاریخ پس از انقلاب، شاهد حضور اولین دولتی هستیم که سه مولفه اساسی در پیروزی بزرگ را در کنار هم دارد: واقع بینی عملگرایانه، اهداف و استراتژی روشن بینانه و میانه روی هوشمندانه. واقعیت نیز این است که شکست های سهمگین از ندانستن ها و کاستی ها ریشه می گیرد. کلید روحانی استفاده از سه ضلعی خردگرایی، برنامه محوری و اعتدال برای دست یافتنن به حرکتی پایدار در مسیر توسعه متوازن است.

در حقیقت، با اتکا به این مختصات بوده که دولت فعلی از بهترین های ممکن در پست های وزارت بهره برده و در رفتاری تدریجی مشارکت نسبی صاحب نظران و متخصصان را در حوزه های مختلف جلب کرده است. پیروزی برجام در حقیقت بازتابی از همین رویه عملگرایانه بوده است.

اکنون به انتخابات دو مجلس نزدیک می شویم. رفتارها حکایت از همان چشم انداز کلیدی روحانی برای آغاز برجام دو دارد. حتی لیست هوشمندانه هاشمی رفسنجانی همسو با همین بینش و برای رهایی جامعه از چنگال دیدگاه های تند راست قابل تفسیر است.

به گزارش عصرایران، هاشمی درباره رقابت با آیت‌الله یزدی بر سر ریاست مجلس خبرگان می‌گوید:«نمی‌توانستم و نتوانستم ساکت بنشینم. با پاگذاشتن بر ٨٠ سال آبرو و حیثیت سیاسی‌ام، به آخرین وظیفه و تکلیفم برای انقلاب و نظام عمل کردم»

عصر ایران اضافه می کند، انتشار لیست هاشمی حکایت از این معنا دارد. او فهرستی را منتشر کرد که این سه تن (آیات یزدی، جنتی و مصباح یزدی) در آن حضور ندارند و این یعنی اینکه هاشمی رفسنجانی تلاش دارد راه برای روی مخالفان اصلی خود ببندند و شاید بتوان گفت این اصلی ترین هدف هاشمی از انتشار فهرست مورد حمایت خود است.

همین رفتارها باعث شده است بر خلاف چهار دوره گذشته، انتخابات مجلس خبرگان رهبری به رقابتی ترین انتخابات این مجلس در تهران تبدیل شود. انتخاباتی که درست است رقابت فهرست‌هاست اما بیش از آن رقابت افراد با تفکرهای گوناگون است.