آرزوی دیرینه دلسوزان انقلاب: کمیته گفتگوی ملی در حال شکل گیری است

محمد-رضا-عارف

منتخب اول اصلاح طلبان پیکان را درست نشانه رفته است.

محمد رضا عارف در دیدار نوروزی با رئیس مجلس کشور پیشنهاد تشکیل کمیته گفتگوی ملی را مطرح کرده که مورد استقبال آقای لاریجانی قرار گرفته است. عارف در مصاحبه با روزنامه اعتماد، گفتگوی ملی را دغدغه عمیق خود دانسته و می گوید: امیدواریم هر چه سریع‌تر کمیته مشترکی تشکیل شود. نظر ما این است که این کمیته ابتدا در سطح مجلس تشکیل شود و بعد با تفاهم خوبی که در سطح مجلس ایجاد می‌شود دامنه آن را به سطح جامعه ببریم. مجلس مرکز نخبگان و سیاسیون است اگر بتوانیم گفت‌وگوی ملی را در مجلس پیش ببریم ان‌شاءالله خواهیم توانست در سطح جامعه هم آن را عملی کنیم. گفت‌وگوی ملی مساله‌ای جدی است که من ضرورت آن را در سطح جامعه با تمام وجودم حس می‌کنم.

به راستی چه راهی می توان برای آینده کشور متصور شد بدون آن که فرزندان مشروع انقلاب و نخبگان این آب و خاک گرد هم آیند و ادبیات سیاسی را بر مبنای منافع ملی بازخوانی کنند؟ فلسفه پیدایش دولت اعتدال نیز در همین معنا، بستر سازی برای تعامل احزاب و سیاسیون با پایبندی به منافع ملی و پیروی از اصول قانون اساسی بوده است.

عارف مرحله اول کار را تشکیل کمیته ای با حضور نمایندگان از تمام فراکسیون های مجلس خوانده و زمینه کاری آن را چنین عنوان می کند: در همه زمینه‌ها باید گفت‌وگو کنیم تا به تفاهم برسیم. مبنای ما در نهایت تفاهم و همدلی و وحدت است. زمینه‌ها و موضوعات را خود کمیته با توجه به اولویت‌های کشور تعیین خواهد کرد.

واقعیت مسلم لزوم پایان دادن به نگاه تمامیت خواه در هر دو جناح اصلی و پذیرش این معناست که آبادنی ایران بدون استفاده از ظرفیت های غنی تمام دیدگاه ها و کنشگران عرصه سیاست کشور میسر نیست. شاید باشند کسانی که تندروی شالوده وجودشان را تصرف کرده است، اما بدنه اصلی چپ و راست را می توان با زبان اصلاح، مستعد نشستن پشت میز اعتدال کرد- جایی که حق سالاری و تفکر مستدل فصل الخطاب خواهد بود.

 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر برای اولین بار پس از انتخابات ۸۸، نشست دو تن از نمایندگان اصلاح طلبان با مقام رهبری رسانه ای شده است. به گزارش اعتماد، احمد مازانی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، نشست صمیمانه رهبری با منتجب نیا و رهامی را بسیار مثبت ارزیابی کرده و گفته: با آقای رهامی که صحبت کردم ایشان به فضای بسیار صمیمی این جلسه اشاره کرد. دکتر رهامی در ارتباط کاری که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای او تعریف شده بود مسوولیت کمیته تعامل را بر عهده داشت. آقای منتجب نیا هم از این دیدار بسیار راضی بود و از نظر ایشان این دیدار جزو دیدارهای بسیار خوب این چند وقت اخیر توصیف شد.