پایان زورگیری‌های باند فامیلی از سوپرمارکت‌ها

۶ مرد تبهکار اعضای باندی بودند که شبانه به سوپرمارکت‌های پایتخت حمله کرده و با تهدید قمه و شمشیر دست به سرقت می‌زدند.

به گزارش همشهری، اعضای این باند همگی با هم نسبت فامیلی دارند و پیش از این به جرم قاچاق مواد‌مخدر و مشروبات الکلی دستگیر و زندانی شده ‌بودند.

تحقیقات پلیس آگاهی تهران برای شناسایی اعضای این باند از چند‌ماه پیش شروع شد. کارآگاهان که با شکایت‌های متعددی در زمینه سرقت و زورگیری شبانه از سوپرمارکت‌های غرب و شمال غرب تهران مواجه شده بودند به جست‌وجو برای شناسایی و دستگیری دزدان پرداختند.

تحقیقات اولیه حاکی از آن بود که متهمان از ساعت ۱۰تا ۱۲شب سرقت‌هایشان را عملی می‌کنند. آنها در گروه‌های ۲یا ۳نفره و به‌عنوان مشتری وارد سوپرمارکت‌ها می‌شدند و بعد با بیرون‌کشیدن شمشیر و قمه‌های بلندی که زیر لباسشان مخفی کرده بودند به تهدید صاحب مغازه می‌پرداختند. پس از آن نیز همه پول‌های داخل دخل را می‌دزدیدند و سوار بر خودروهای زانتیا، پژو پارس، پژو ۴۰۵و پیکان از محل متواری می‌شدند.

درحالی‌که هر روز بر تعداد شاکیان این باند افزوده می‌شد، کارآگاهان برای یافتن ردی از سارقان به بررسی فیلم‌های ضبط شده در دوربین‌ مداربسته سوپرمارکت‌ها پرداختند. آنها در این بررسی‌ها توانستند مشخصاتی از دزدان و خودروهای آنها به‌دست آورند که ردگیری این سرنخ‌ها، کارآگاهان را به ۳مجرم سابقه‌دار به‌نام‌های شهرام ۲۰ساله، علی ۳۸ساله و مهدی ۳۰ساله رساند. تحقیقات نشان می‌داد که این افراد پیش از این نیز به اتهام ارتکاب جرایم مختلف ازجمله قاچاق موادمخدر و مشروبات الکلی دستگیر و راهی زندان شده بودند.

باند فامیلی

تحقیقات برای دستگیری متهمان ادامه یافت و در نهایت کارآگاهان موفق شدند مخفیگاه آنها در اسلامشهر، کرج و حکیمیه تهرانپارس را شناسایی کنند. این محل‌ها به محاصره پلیس درآمد و اعضای باند یکی بعد از دیگری دستگیر شدند. هر چند تعداد زیادی از مالباخته‌ها، متهمان دستگیر شده را شناسایی کردند اما این پایان ماجرا نبود؛ چرا که مشخص شد آنها همدستان دیگری هم داشته‌اند که در سرقت‌ها همراه آنها بوده‌اند. به این ترتیب بازجویی از متهمان ادامه یافت و آنها علاوه بر اعتراف به سرقت از ده‌ها سوپر‌مارکت در شمال، شمال‌غرب و غرب پایتخت، ۳همدست دیگر خود به‌‌نام‌های میثم، اشکان و سیاوش را نیز معرفی کردند. با دستگیری ۳عضو دیگر باند مشخص شد که تمامی ۶زورگیر حرفه‌ای از اقوام هم هستند و برای اینکه شناسایی نشوند، از افراد غریبه در باندشان استفاده نمی‌کردند.

شاکیان بیایند

سرهنگ احسانی فر، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران با بیان این خبر گفت: اعضای این باند برای مخفی ماندن از چشم پلیس چند مخفیگاه در نقاط حاشیه‌ای تهران تهیه کرده بودند. آنها بعد از اینکه چند سرقت را رقم می‌زدند با خودروهایی که در اختیار داشتند از تهران خارج شده و راهی شهرهای غربی کشور می‌شدند و وقتی آب‌ها از آسیاب می‌افتاد، دوباره به تهران بر می‌گشتند تا سرقت‌هایشان را ازسر بگیرند.

وی ادامه داد:‌ تا‌کنون ده‌ها مالباخته اعضای این باند سرقت را شناسایی کرده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که متهمان در جریان‌ سرقت‌های سریالی خود میلیون‌ها تومان به جیب زده‌اند. با این حال احتمال می‌رود که افراد دیگری نیز طعمه این باند قرار گرفته‌باشند. به همین دلیل بازپرس پرونده برای اعضای این باند قرار بازداشت موقت صادره کرده و از مغازه‌دارانی که به این شیوه از آنها سرقت شده خواسته است برای شناسایی سارقان به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.