نشانه ها: ایران و آمریکا روابط جدیدی را آغاز می کنند

ایران-آمریکا-روابط-سیاسیقطع ارتباط با آمریکا، راست یا نادرست، با هدف حمایت از کیان انقلاب انجام شد؛ اما اکنون اخبار حکایت از نسیم توافق برای شروع ارتباطی جدید میان دو دولت است. اسلام فی نفسه ارتباط با سردمداران قدرت و ثروت را رد نکرده است. موسی در دربار فرعون بزرگ می شود و در هنگام پیامبری با او جلسات متعددی برگزار می کند. دیپلماسی و ظرفیت مذاکرات هدفمند قدرت ممتاز پیامبران در طول تاریخ بوده است.

اما، به گزار رسانه ها، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه گاردین با بیان اینکه تابوی مذاکره مستقیم با آمریکا شکسته شده است، بازگشایی سفارت این کشور در تهران را «غیرممکن» ندانسته است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است مذاکرات هسته‌ای «تابوی» گفت‌وگوی رو در رو با آمریکا را شکسته و توافق می‌تواند «گامی بزرگ» رو به جلو باشد.

وی در بخشی از این مصاحبه گفته است: «مذاکره رو در رو بهتر از صحبت از راه دور از طریق رسانه‌هاست. ایران بسیار جدی است. اگر طرف‌های مقابل هم به همین میزان جدی باشند، قطعا توافق به دست می‌آید. اینکه ایران مستقیما با آمریکا صحبت می‌کند، اقدام خوبی است. ما یک تابو را شکسته‌ایم.»

آیت‌الله رفسنجانی با بیان اینکه مشکل اصلی خصومت آمریکا با ایران بوده است، گفته است: «پیش از انقلاب، آمریکا حامی اصلی رژیم شاه بود و پس از انقلاب و در جریان جنگ تحمیلی، علیه ما. حالا در مذاکرات هسته‌ای، اگر شاهد آمریکایی متفاوت باشیم، این اثری مثبت بر افکار عمومی ایران خواهد داشت.»

به نوشته گاردین، وی همچنین گفته است که بازگشایی سفارت آمریکا در ایران، «غیر ممکن نیست»، اما این مسئله «به رفتار طرفین بستگی دارد.»

در همین حال، رسانه ها خاطره ای از امام را منتشر ساخته اند:

محسن رفیقدوست اولین وزیر سپاه ایران در کتاب خاطراتش نظر امام خمینی (ره) را درباره رابطه با آمریکا روایت کرده است.

رفیقدوست در جلد دوم کتاب خاطراتش نوشته است:

زمانی که من به سمت وزارت رسیدم، می خواستم ساختمان لانه جاسوسی را به وزارت سپاه تبدیل کنم. در این زمان نزد امام خمینی (ره) رفتم و از ایشان اجازه خواستم که وزارتخانه را در محل سفارت سابق آمریکا تشکیل بدهم که ایشان در پاسخ به من فرمودند«برای چه می خوای آنجا بروی ؟ مگر قرار است ما هزار سال با آمریکا ارتباط نداشته باشیم؟»

و از سوی دیگر، سخنگوی کاخ سفید از امکان ارتباط جدید دو کشور استقبال کرده است:

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد تمدید گفتگوها درباره برنامه هسته ای ایران، فرصتی را برای پرداختن به اختلافات مهم میان دو طرف فراهم آورده است.

وی افزود گفتگوها در وین درباره برنامه هسته ای ایران، به توافق نزدیک شده است و ارزش ادامه را دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت:اگر تکمیل توافق موجب روابط بهتر بین آمریکا و ایران شود ما از آن استقبال خواهیم کرد.

همزمان با طلوع ایران جدید، روابط ایران و آمریکا با بستری از مشترکات و اختلاف نظرهای عمیق ایدئولوژیک در حال شکل گرفتن است. بازی شروع شده است.