شکست روسها؛ با برنامه منطقی می توان غول ها را به زیر آورد

والیبال-ایران-روسیهشرق : دو پیروزی متوالی، آن هم در خانه یکی از قدرت‌های شناخته‌شده والیبال جهان، به‌خودی‌خود برای والیبال ایران به‌عنوان قدرت نوظهور این ورزش، یک پیروزی بزرگ و تاریخی به‌شمار می‌رود. چراکه بردهای اخیر درحقیقت پایان حسرت والیبال ایران از پیروزشدن مقابل تیمی بود که بی‌هیچ تردیدی به‌عنوان یکی از پرمدال‌ترین تیم‌ها در تکوین معماری امروز والیبال جهان در یک قرن اخیر، نقشی تعیین‌کننده و ممتاز داشته است.   جالب آنکه والیبال ایران در سال‌های اخیر با وجود شکست‌دادن همه مدعیان والیبال دنیا، از برزیل گرفته تا لهستان، آمریکا، آرژانتین و صربستان، همواره در پشت دیوار بلند روس‌ها متوقف می‌ماند و از شکست‌دادن این تیم عاجز بود. این پیروزی از یک واقعیت دیگر هم در ورزش پرده برداشت و آن اینکه در سایه توانمندی و برنامه‌ریزی و همبستگی تیمی می‌توان در ورزش بر هر قدرتی و با هر سابقه‌ای پیروز شد. بُعد دیگر این پیروزی برای والیبال ایران، بازگشت دوباره خودباوری و همبستگی تیمی و شادابی به کالبد تیم بود و این پیروزی‌های بهنگام و درست در آستانه بازی‌های دور برگشت در لیگ جهانی موجب شد تا موج والیبال یک ‌بار دیگر کشورمان را دربر گیرد و انگیزه‌های فروکش‌کرده ناشی از باخت‌های اولیه را دوباره در وجود ملی‌پوشان برای رسیدن به مدارج بالاتر و صعود به مرحله نهایی شعله‌ورتر کند. بدون‌شک تداوم باخت‌ها در کازان می‌توانست اثرات منفی هم روی روحیه ملی‌پوشان و هم مردم بگذارد که خوشبختانه بازیکنان با درک شرایط و وضعیت بدنی بهتر و کادرفنی با تصمیمات سنجیده‌تر از بازی‌های قبلی و باطل‌کردن طلسم شکست‌ناپذیری روس‌ها برگ زرین دیگری برای خود و ورزش ایران خلق کردند.

برگ‌های برنده ایران
بی‌تردید یکی از دلایل برتری ایران در دو بازی پیاپی برابر روس‌ها، جدا از جواب‌دادن جایگزینی میرزاجانپور به‌جای قائمی و تغییر پست عبادی‌پور از ست دوم به بعد در دیدار اول که از پست ۴ به پست ٢ منتقل شد، مرهون انگیزه‌های بالای سعید معروف کاپیتان تیم ملی بود که اشتیاق زیادی برای اثبات شایستگی‌هایش به مسئولان باشگاه زنیت کازان داشت که از تمدید قرادادش بعد از نیم‌فصل حضور در لیگ این کشور طفره رفتند. معروف با ارائه نمایشی فوق‌العاده به‌همراه مجتبی میرزاجانپور و شهرام محمودی و میلاد عبادی‌پور برگ‌های برنده ایران در دو بازی مقابل روس‌ها بودند. ضمن آنکه مهدی مرندی هم باوجود نداشتن تجربه بین‌المللی در جانشینی فرهاد ظریف موفق نشان داد.
لهستان رقیب اصلی در راه صعود
با وجود بردن روس‌ها و کسب هفت امتیاز عالی از شش بازی در خانه حریفان، راه صعود همچنان هموار نیست. در حال حاضر تیم آمریکا با کسب حداکثر امتیاز از بازی‌های خانگی با ١٧ امتیاز بخت اول صعود به شمار می‌رود و رقابت بر سر صعود میان دو تیم ایران و لهستان خواهد‌بود.

هرچند ایران باتوجه به میزبانی همه ‌بازی‌ها در دور برگشت، روی کاغذ امیدوارتر از لهستان محسوب می‌شود. کسب این تعداد امتیاز با احتساب درپیش‌بودن بازی‌های خانگی باعث می‌شود تیم ملی در رقابت با دو تیم آمریکا و روسیه با دست پر میدان را ترک کند و در مصاف دوگانه با لهستان این تیم را نیز شکست دهد. مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند پیچیدگی شناسایی دو تیم برتر این گروه را مشکل کند، به چگونگی حضور تیم بی‌انگیزه روسیه در ادامه بازی‌ها بستگی دارد.