سه دلیل اصلی باخت والیبال ایران برابر لهستان

والیبال-ایران-لهستانبازی دوم ایران و لهستان برگزار شد. در حالی که تیم لهستان یکی از بهترین بازی های خود را به نمایش گذاشت، تیم ملی والیبال ایران حضوری کم فروغ و پراشتباه داشت. البته باخت در میدان مسابقات ورزشی امری عادی است و حتی بزرگترین تیم ها نیز به ناگزیر در مقاطعی تن به شکست می دهند؛ اما بازی دوم ایران برابر لهستان دارای نکاتی بود که فهم آن ها می تواند بسیار آموزنده باشد.

 

کواچ درگیر کم تجربگی

شاید اولین و بزرگترین درسی که باید از بازی برابر لهستان بگیریم، فقدان آمادگی کواچ برای اعمال اقتدار در وضعیت بحرانی است. او که از نظر خصوصیات اخلاقی بسیار به ما ایرانی ها شبیه است، در مقطعی که کار تیم گره می خورد، نتوانسته روی بازیکنان تسلط روانی یافته و آنان را احیا کند.

در واقع، احساساتی شدن او را به سادگی می توان تشخیص داد. به نظر می رسد، این مربی جوان و آینده دار نیازمند توجه بیشتری در این زمینه است. مربی های بزرگ کسانی هستند که در مقطع بحران با حفظ آرامش خود دو اقدام اساسی را انجام می دهند: الف. تشخیص مشکل و تصمیم گیری بجا. ب. اعمال مقتدرانه تصمیم برای رفع مشکل. متاسفانه کواچ در هر دو گام نتوانست عملکرد مطلوبی از خود نشان دهد. به عنوان مثال، سطح بالای استرس در برخی بازیکنان مانند شماره دو تیم ملی، میلاد عبادی پور، کاملا مشهود بود؛ اما این بازیکن عملا در جریان بازی مورد توجه قرار نگرفت و شاید چند دقیقه استراحت به او در ست های نخستین می توانست بر فرآیند بازی تاثیرگذار باشد. عدم تسلط مربی بر تیم را نیز در به حاشیه رفتن رفتار جمعی بازیکنان و اعتراض های پیاپی آن ها به داوران مشاهده کرد.

ایران-لهستان-والیبال

بازیکنان ما هنوز فرهنگ رفتار تیمی را نیاموخته اند

دومین درس بزرگی که باید بگیریم، ضعف «فرهنگ تیمی» میان بازیکنان است. بازیکنان تیم ملی والیبال ایران مجموعه ای از بازیکنان بسیار خوب هستند که در کنار هم به صورت یک گروه کار می کنند. رفتار آن ها همچنان بوی خودکامگی می دهد و تحت تاثیر فرهنگ فردگرای ایرانی قرار دارد. عدم خط گرفتن از مربی، نوع شادی کردن انفرادی پس از گرفتن امتیازات و سرزنش کردن هم از مواردی است که به وضوح این خصلت فردگرا را افشا می کند. والیبال ورزشی متمایز و منحصر به فرد است که در جریان آن کل تیم مانند اجزاء یک ساعت دقیق باید رفتاری هماهنگ و روان را داشته باشند. مشکلی کوچک در یک بازیکن می تواند به کل تیم سرایت کند.

 ایران-لهستان

خستگی هواداران تیم ملی

باز کردن بسیار زود هنگام درب های سالن باعث می شود تا تماشاچیان بسیار زودتر از زمان قانونی شروع بازی در محل حضور یابند و طبعا انرژی آن ها در هنگام بازی و زمانی که لازم است واقعا از تیمشان حمایت کنند نقصان بگیرد. دست اندرکاران با کمی برنامه ریزی و بازکردن به موقع درب سالن می توانند این انرژی را حفظ و از اتلاف بیهوده آن جلوگیری کنند.

البته هواداران نیز باید درک کنند، والیبال ما دوران بلوغ خود را پشت سر می گذارد و یک یا دو شکست یا عملکرد بد نباید دلیل بی انگیزگی و رها کردن تیم شود.