سنگ را از جلوی پای دیگران بردار!

sad-woman-615x345در روزگاران قدیم پادشاهی دستور داد تخته سنگی را وسط جاده ای قرار دهند. سپس خود و افرادش در گوشه ای مخفی شدند تا ببینند آیا کسی آن تخته سنگ را از سر راه برمی دارد یا نه.

عده ای از بازرگانان و افراد مرفه دربار با بی توجهی از کنار تخته سنگ عبور کردند. عده زیادی هم از مردم عادی با دیدن تخته سنگ شاه را ملامت کردند و او را مقصر دانستند که چرا جاده ها را آباد نمی کند و به وضعیت آنها رسیدگی نمی کند. اما هیچکس برای برداشتن تخته سنگ از وسط جاده کاری انجام نداد. پس از مدتی که افراد زیادی رفت و آمد کردند یک روستایی که بار سبزیجات داشت از راه رسید. آن مرد روستایی به محض اینکه به تخته سنگ رسید بارش را به زمین گذاشت و شروع به هل دادن تخته سنگ کرد تا اینکه بعد از مدتی با زحمت زیاد توانست تخته سنگ را از وسط جاده به کناری بغلتاند.

بعد از برداشتن تخته سنگ از وسط جاده مرد روستایی یک کیسه پول درست در جایی که قبلاً تخته سنگ بود پیدا کرد. وقتی مرد روستایی در کیسه را باز کرد با مقدار زیادی سکه های طلا و یک یادداشت مواجه شد که در آن نوشته شده بود: طلاها متعلق به کسی است که تخته سنگ را از سر راه مردم کنار بزند.

مرد روستایی چیزی آموخت که بسیاری از ما در مواجهه با سختی ها متوجه آن نمی شوند: هنگامی که من بودنت را کنار می گذاری و رهایی از سختی را نه فقط برای خود که برای دیگرانی که نمی شناسی هم می خواهی، فرصت های خوب را به سوی خود فرا خوانده ای.

ما انسان ها به خاطر اتفاقات کوچک و منیت های بزرگمان، حاضر نیستیم ببخشیم و راه رهایی آدم ها را باز کنیم. چگونه انتظار داریم، در محاصره دیوارهای بلندی که با دستان خود کشیده ایم، اسیر نشویم؟

۳ نظر

 1. این حرفا فقط قشنگن، اما از واقعیت دورن!
  همیشه واسه همه خوب خواستم و هرکمکی از دستم بر میومد دریغ نمی کردم…ولی روزگار لهم کرد و هیشکی کمکم نکرد حتی خدا هم که میدونست تنها پناهمه، پناهم نداد :((( واقعیت اینه…

  • دوست عزیزم، خوبی چند تا ویژگی داره: زیباست (همان طور که شما گفتید)، سخت یابه (خوب بودن خیلی هزینه داره) و در انتها خنکای آرامشه (برای کسی که بتونه تحمل کنه و پیش بره لحظه بلوغی فرا می رسه که معنی همه سختی کشیدن هاش رو می فهمه).
   مهم اینه که بدونین خوب بودن شما شایسته وجود شماست. کمک به دیگران به نوعی کمک به خودمونه تا به اون نقطه حیرت انگیز برسیم، جایی که چقدر خوار می شه در نظرمون، حجم بزرگ دنیاخواهی 🙂

 2. سلام
  مطالب قشنگ و آموزنده ای دارید
  وبسیار قابل استفاده
  امیدوارم که موفق باشید