نام عظیم « الله » را بر زبان آوردم

هستیمحبوبه:

همسرم ناوی خریده و درست مثل یک ماشین اورده بود در خونمون و ظاهرا قرار بود جای بریم ,و من نمی دونستم کجا,بسیار مضطرب بودم و حتا نمیدونستم که این ناو را چه جوری اورده , به هر حال سوار میشیم و من از اون بالا میبینم چطور همسایه ها و مردم هر کدام به نوعی تیوب شنا دارن ,بعضی بسیار بچه گانه در تشتی از آب یا یک استخر کوچولو با بچه هاشون شنا می کردند. کمی خنده دار به نظر میرسه ولی من نمیخندم من نگران خودمون هستم و این که چرا ما باید با ناو بریم البته من اسباب جنگ در این ناو ندیدم فقط چون بزرگ و آهنی بود و شبیه کشتی تفریحی نبود , به هر حال ما به سمت اقیانوس حرکت کردیم چه جوری میرفتیم از اون محل نمیدونم و در خواب مشخص نبود. به هر حال ناو را من هدایت میکنم و همسرم پشت من ایستاده , ما در اقیانوس هستیم و من خودمون را در یک عظمت بیکرانی از آب میبینم و هر چه که جلوتر میرم اون ناو کوچکتر به نظر میرسه.
در نهایت حجم عظیمی آب به سمت ما میومد موجی نبود فقد مثل داستان حضرت موسی که دیواری از آب و به خواست خدا باز کرد تا قومش را از آب رد کند من هم آب را عمودی میدیدم ,به هر حال من از این بیکران و عظمت نام الله را به زبان اوردم و از خواب بیدار شدم .
ممنون از زحمتی که میکشید ,امیدوارم که این بر تعبیر بشه با لطف دوستان.

تفسیر:

شما یک مسلمان ذاتی هستید. انسانی که به خاطر داشتن مال و منال و جایگاه مادی مغرور و خودباخته نمی شود. خواب شما تثمیل بسیار زیبایی از ابعاد وجودی انسان نسبت به هستی است و فهم شما در برابر چنین واقعیتی را نشان می دهد.
ناو آهنی از سویی بیانگر استحکام است و از سوی دیگر در برابر همسایه ها سطح قدرت و برخورداری بیشتر را نشان می دهد. آیا انسان باید مانند ستمگران تاریخ چون به قدرتی رسید، آکنده از غرور و نخوت شده و خود را فرازتر از دیگران و سقوط ناپذیر ببینید؟ اقیانوس عظمت هستی است که شما هرچه در آن پیش می روید در برابر آن ناو خود را کوچکتر می بینید تا در انتها که با دیواره آب روبرو شده و عظمت الله را بر زبان می آورید. این بصیرتی است که مومنین به آن می رسند. یعنی با رویت شکوه خداوند به سجده افتاده و می پذیرند که در برابر خداوند هیچ نیستند.
دوست خوبم، دارایی و یا برتریتان باعث نشود گرفتار غرور و خود بزرگ بینی شوید. همواره از نگاه انسانیتان پاسداری کنید و تلاش کنید انسانی فروتن و متواضع باقی بمانید.

پاسخ:

ا سلام خدمت شما , ممنون از زحمتی که کشیدید .باور کنید که چیزی از مال دنیا نه دارم که به ان فخر کنم ,فقد همین قدر بدانید که لمسی از روحی بزرگ را تجربه کردم و فکر میکنم که خواب اشاره به ان داشت و از این بابت شدیدن به کمک احتیاج دارم ,نمیدونم نقش همسرم این جا چه بود و چرا او در پشت سرم قرار داشت ,دوست داشتم بیشتر توضیح بدم ولی جنبه عمومی نداره و ممکنه که حمل بر تعریف از خود شود ,در هر حال بینهایت سپاسگزارم .

پندارنو:

سلام، آن روح بزرگ یا هر چیز دیگری می تواند مبنایی برای خودفرازبینی شود. و شما نوشته اید: «ممکنه حمل بر تعریف از خود شود» بله، این خوب است که درونتان را به دلیل یک اتفاق پر از خودممتازبینی نمی کنید و این همان روحیه بزرگان دین است. شان آدم که فرشتگان را به سجده آورد از خاک تا آسمان و از هیچ تا همه چیز بودن است. اما همسرتان معنایی دوگانه دارد. اولاً به معنای حامی و پشتیبان است. کسی که برای شما تدارک شرایط می کند. در حقیقت، همسرتان در زندگی دوستداری حمایتگر است و این جلوه شایسته قدردانی و شکرگذاری است. به باور حقیر، بزرگترین نعمتی که خداوند به انسان عطا می کند، همسری مهربان و متوجه است. شاید همسر آدم جایگاه اجتماعی، ثروت یا هزار جلوه ظاهر را نداشته باشد، اما این که هویت پاک و به راه و وفادار داشته باشد، با هیچ در گرانبهایی قابل سنجش نیست. ثانیا، همسرتان در خواب نماد عقل راهبر است که به شما طریق راستی و اعتدال را نشان می دهد (منظورم همان بصیرتی است که دارید).

پاسخ:

ممنون از بذل توجه شما گرامی ,از وقتی که میگذارید و از دقت نظر تان صمیمانه سپاسگزارم ,دقیقن همینطور است که فرمودید ,برایتان توفیق روز افزون از درگاه پروردگار کریم خواستارم .