مادر با چادر مشکی

دسیپلین-عصبانیت-مردسید مجید مدنی:

با سلام،یکی از همکارانم که خانومه (نامزد داره) خواب یه زنو دیده که بهش تلقین شده که مادر من هستش خواب دیده مادر من با چادر مشکی از تاکسی جلوی محل کارم پیاده شده ، خیلی زیبا رو بوده و خیلی با حجاب. همکارم ازش دعوت میکنه که به محل کارم وارد بشه ولی مادرم امتناع کرده و میگه پسر منو اذیت نکنید.

تفسیر:

ابتدا ببینیم خواب چه پیامی برای آن خانم دارد:
روزگاری گفته شد، تعهد مقدم است بر تخصص. این حرف به روایتی درست بود. آدم متعهد بهره وری بسیار بالاتری دارد و به خاطر تکلیفی که احساس می کند، سطح تخصص خود را نیز ارتقاء می دهد؛ اما این شعار مورد سوء استفاده بداندیشان قرار گرفت. دیوها آمدند و با ساختن ظاهرشان شبیه ابوذر و مقداد و سلمان بهره ها بردند. اکنون یکی از آفات جامعه ما ظاهربینی و قضاوت درباره افراد از روی صورت بیرونی شان است.
در رویای ایشان، زیبایی زن و ظاهر متین و با حجاب در حقیقت همه المان هایی هستند که حرمت انگیز به حساب می آیند. بنابراین، نارضایتی مادر برای همکارتان مهم محسوب می شود. لابد زیاد دیده اید افرادی را که به دو قشر آدم احترام می گذارند: یک- مدیران بالادستی؛ دو- افرادی دارای کلاس و منزلت اجتماعی هستند.
به همکارتان بگویید، چشمهایشان را بشویند و انسان ها را آن گونه که باید ببینند. به یاد بیاورید آیه از قرآن را که خداوند چه سخت محمد را مورد عتاب قرار می دهد که چرا مسکینی را از خود راندی تا در محضر صاحب جایی حضور داشته باشی؟! دوست خوبم، تعهد واقعی همینجاست که خود را نشان می دهد. آدمی که از درون متعهد باشد، برایش فرق نمی کند ارباب رجوع چه شکل و شمایلی داشته باشد و از کدام طبقه باشد، همه را با یک چشم دیده و به یک گونه به آن ها خدمات عرضه می کند. همچنین برای آدم متعهد رعایت و احترام به همکاران بر اساس رتبه شغلیشان نیست. او احترام می گذارد، زیرا همه را انسان و شایسته احترام می شمرد.
اما، خواب درباره شما چه می گوید؟
دوست عزیز، از ماست که بر ماست. اگر در محیط کار مشکل پیدا می کنید و به گونه ای در حق شما اجحاف می شود، دلیلش این است که خودتان اجازه آن را می دهید. مادر ظاهرش آراسته و نثرش محکم و با صلابت است. این ها الفبای حفظ دیسپلین در محیط کاری است. اگر می خواهید شان شما حفظ شود، به گونه ای رفتار کنید که دیگران متوجه جایگاه شما شوند.
به زنان عهد رسول خطاب شد، سینه هایتان را بپوشانید و حجاب داشته باشید تا جامعه آن زمان تفاوت شما با دیگران را درک کرده و متعرضتان نشوند. در حقیقت شکلی که ما لباس می پوشیم و گونه ای که رفتار می کنیم به دیگران نشان می دهد کجای کار قرار داریم و باید با ما چگونه رفتار کنند.
انسانی که شلخته می پوشد یا لباس غیر متعارف به تن می کند و با همکاران خودمانی و غیراستاندارد حرف می زند، آدمی که اجازه می دهد دیگران به او زور بگویند، طبیعی است که دیوار کوتاهی خواهد بود که هر آدمی به خود اجازه می دهد بر سر او بکوبد.
بنابراین، اگر احساس می کنید در محیط حرفه ای حقی از شما ضایع می شود، ابتدا به خودتان نگریسته و ببینید کجای کارتان می لنگد.

پاسخ:

ممنونم از لطفتون.