روش تعبیر داستانی (پازل معنایی) خواب چیست؟

تعبیر-خواب-پازل-معناییطرح سوال: دوستی در گوگل پلاس پرسیده بود: آقای ناصری شما بر اساس کدوم علم تعبیر میکنید

 

پاسخ: آنچه در ادامه می آید توضیحاتم درباره سوال ایشان است.

سوال، فنی بود. اگر می پرسیدید بر مبنای کدام منبع، پاسخم مثل قبل بود. تمایز یک سوال فنی با سوال سنتی همینجا خودش رو نشون می ده. حقیقتا، کتاب های تعبیر رایج موجود در بازار را نمی توان مبنای علمی داد. بیشتر در حد پنداره و حدس و گمان هستند. در هیچ آزمون معتبری هم قابل راستی آزمایی نیستند. تکلیفشان روشن است و پیروانشان محترم. خدا اجرشان بدهد.

اما، تنها روش معتبر حال حاضر اسلوب تحلیل رویای روانشناسانه بوده که تمرکز آن روی نمادنگاری مبتنی بر بررسی نابهنجاری ها، تشخیص و درمان بوده است. روش بنده تا حدود زیادی متمایز است؛ چون بر مبنای باورهای دینی این دیدگاه را داشتم که خواب باید به عنوان یک کل صاحب معنا باشد. پس برای خواب داستانی معمایی قائل شدم و همانند چیدن پازل سعی کردم به راز این معما از طریق رمزگشایی از تک تک نمادها پی ببرم. خوشبختانه برای این فرضیه ویژگی های لازم را داشتم:

یک- هوش کافی. به عنوان نفر اول المپیاد ریاضی استان محل زندگی مشخص است که ظرفیت ذهنی لازم را داشتم.

دو- ابزار لازم. در دنیا و کنار ما رویابین های زیادی زندگی می کنند. بنا به تعریف من، رویابین کسی است که در حالت بیداری تصاویر رویایی می بیند. شاید علم روز برای این تصاویر ارزش کمی قائل باشد، اما رویاهای آن ها صاحب ارزش است. بنده افتخار داشتم که یک رویابین باشم، با یک تفاوت! یاد گرفتم بر فهم رویاهایم مسلط شوم. بسیاری از تفسیرهایی که ارائه می دهم مبتنی بر وام گیری از همان ویژگی رویابینی برای نقب زدن به درون معمای در هم تنیده خوابهاست. البته معما چو حل شود آسان شود.

سه- گذاشتن وقت. برای به سر انجام رساندن هر فرضیه ای باید سال ها وقت گذاشت. فروید نیز تئوری خودش را بر مبنای تحلیل رویاها به ویژه رویاهای شخصی خود بنا کرده و سال ها تلاش کرده است. بنده نیز از آغاز سال ۷۱ که وارد این وادی شدم، ابتدا ۱۱ سال خانه نشینی مطلق کردم و بعد هم پر و پال دادن به فرضیه تحلیل داستانی (یا پازل معنایی) خواب مهمترین هدف زندگی ام بود.

چهار- آشنایی با فلسفه علم. به اندازه کافی با روش علمی و راستی آزمایی فرضیات آشنا بودم که در تار و پود تخیلات اسیر نمانم. معنای هر نماد در فرضیه من ارتباط مستقیم با ویژگی های ذاتی آن نماد در دنیای واقعی دارد. پس جایی برای حضور پنداره نیست. اگر معنای خانه را آرامش می گیرم در ماهیت خانه این معنا نهفته است؛ چرا که در علم جغرافیا خانه را سرپناه و… می نامند.

به هر ترتیب، جدا از این مسائل، مهمترین و برجسته ترین ویژگی فرضیه بنده، صادق بودن و معتبر بودن است. خواب پیامی الهی برای انسان است تا او را در مسیر چیره شدن بر مشکلاتی که با آن ها روبروست یاری رساند. دو نکته وجود دارد: یک- فرد با چالشی روبروست (این چالش می تواند مقطعی یا دراز مدت باشد). دو- خواب کلیدی برای گره گشودن از مشکل و یافتن راه حل آن به دست می دهد. کسانی که خوابشان را تفسیر می کنم، خود گواهی می دهند که تعابیر صادق و معتبر است. علم نیز خارج از این هیچ نیست. به هر حال اگر به عنوان یک ایرانی و نه غربی به خود جسارت فرضیه پردازی و داشتن نظر و فکری داده ام، از همه بزرگان و صاحبان عقل و نظر عذر می خواهم (منظورم را که فهمیدید؟!).

امیدوارم توضیحاتم به قدر کافی روشنگر بوده باشد.

شادکام باشید