در خواب مرگ را تجربه کردم

زندگیمحمدرضا:

سلام من پری شب خوابی دیدم که حس بسیار خوبی از اون خواب در زندگی من ایجاد شده، نمی خواستم این خواب رو برای کسی تعریف کنم یا از کسی جوابی بگیرم ولی اومدم اینجا فکر کردم بشه اینجا خوابمو بگم چون رودر رو نیست. در خواب دیدم که خواب میبینم که دراز کشیدم و انگار یه لحظه حس مرگ بهم دست داد، با تمام احساس های که در مورد مرگ داشتم فرق داشت شبیه یک حس باشکوه بود، اصلا ترسی هم نداشت بر عکس بسیار حس عجیب و زیبایی بود، هیچ خبری از تصوری که از جسمم داشتم تو اون لحظه نبود، نمی دونم چطور توضیح بدم ولی فکر کنم در اون لحظه تمام احساس درونیم خیلی قوی بود، مثل لحظه ای که از یه آهنگ خیلی زیبا به اوج لذت میرسی، مثل لحظه ای که از ته دل گریه میکتی نمیدونم ولی یه چیزی بود اونجا که تو هیچ آهنگی تو هیچ گریه ای به اون حس نمیرسیدم. مرگی که عین بیدار شدن بود، اگه اون لحظه ی کوتاه رو با زندگی واقعی مقایسه کنم اون لحظه مثل بیداری بود و زندگی واقعی مثل خواب.و در اون لحظه فقط یک کلمه به صورت غیر ارادی درونم به صدا در اومد حی یا الله. خیلی کوتاه بود اون تجربه ولی ژرفای عمیقی داشت. بعد انگار یهو خوابم محو شد ودر خوابم بیدار شدم و به این فکر میکردم در خواب که اون حسم میتونه قوی تر هم باشه در لحظه ای که اگه واقعا بمیرم، ومعنی زندگی برام دسترسی به فرصتی برای زیباتر شدن اون لحظه شد. و به این فکر کردم که که چقدر میتونستم زیباتر باشم در اون لحظه. وقتی که واقعا بیدار شدم یادم اومد خوابم رو وبه همون فکرا ادامه دادم.

تعبیر خودم در مورد این خواب اینه که : به این فکر کرده بودم که مرگ مثل بیداری می مونه ولی در حدفکر بود ولی اونجا واقعا لمسش کردم با تمام وجود حسی که هیچ جور دیگه ای به وجود نمی اومد، مثلا تاحالا خواب دیدین که تو خواب دستاتون پر از پوله بارها تو بچگی این خوابو دیدم و طوری که تو خواب میدونستم خوابم و می خواستم پولارو جایی بزارم که وقتی از خواب بیدار مشم پولا رو به عالم واقعی بیارم ولی به محض اینکه بیدار میشدم میدیدم دستام خالی هستن حتی زیر تشک رو هم میگشتم ولی به جز یه حس نامیدی و از دست دادن چیزی نبود. ولی این بار انگار از عالم خواب توشه ای با خودم آوردم خیلی خوشحال بودم در عین حزن و یک حس عجیب. یه چیزی که فقط برای خودم معنی داره و خودم میفهمم،

با تشکر ازاین که وققتون رو گذاشتین تا این مطلب رو بخونید.

توضیح:
بازم سلام،
یه مطلب رو یادم رفت بنویسم، امروز که برای اولین بار داشتم این شعر از سهراب رو می خوندم حس کردم که این شعر چقدر با خوابی که دیدم نزدیکه؛

در کجاهای پاییز هایی که خواهند آمد
یک دهان مشجر
از سفرهای خوب
حرف خواهد زد؟
از کتاب: ما هیچ ما نگاه، شعر؛ تنهای منظره

صدا کن مرا.
صدای تو خوب است.
صدای تو سبزینه آن گیاه عجیبی است
که در انتهای صمیمیت حزن میروید.
.
.
بیا زودتر چیز ها را ببینیم.
ببین، عقربک های فواره در صفحه ی ساعت حوض
زمان را به گردی بدل میکنند.
بیا آب شو مثل یک واژه در سطر خاموشی ام.
از کتاب: حجم سبز، شعر؛ باغ همسفران.

تفسیر:

تجربه به من نشان داده تفسیر نوشتن برای دو تیپ آدم کار دشواری است: آدم هایی که عاشق هستند و آدم هایی که عارف اند. زندگی باغ خداست، به آن پشت نکنید. شما مرا یاد آشنایی انداختید که دلبستگی شدیدی به مادرش داشت. در یک مقطع و همزمان با بیماری مادرش خوابی می بیند که با در دست داشتن دست مادر شروع می شود و در صحنه پایانی در پیشگاه خداوند است و تجربه ای بی همتا و توصیف ناپذیر از محبت الهی را درک می کند. تجربه ای که مهر مادری را هیچ می نماید. پیام خواب برای او فهم عظمت محبت خدا و هیچ بودن محبت های دنیایی در برابر آن است.
به رویای شما بپردازیم. خواب و مرگ دو نماد هم جنس هستند. خواب، عدم هوشیاری است و فرد فرصت هایی که می آیند و می روند را نمی بیند، اما مرگ قطع فرصت است و اشاره به مجالی تمام شده دارد. شما در خوابتان می بینید که خواب هستید، یعنی اشراف به فرصتی که برابر آن قرار گرفته اید ندارید. آن فرصت ورود به مرحله ابر هوشیاری و پیام قدرتمندی است که خداوند برایتان ارسال می کند. احساسی عمیق از زیبایی زندگی و حامل خواست خداوند: حی یا الله؛ یعنی ای جامه به خود پیچیده به پا خیز که در حضور خدا، همه هستی زیباست!
در صحنه بعد، درون خوابتان از آن خواب بیدار شده اید و آن را وارونه تفسیر می کنید. در باور شما، زیبایی در مرگ است و زندگی مسیری سنگلاخ برای رسیدن به آن زیباییست. نکته جالبتر این که هنگامی واقعا بیدار می شوید، همچنان آن فکر را با خود می کشید. دوست خوبم، خواب همین را نشان می دهد، فقدان هوشیاری به پیامی که به شما منتقل شده و خداوند فرمان داده تا پنجره را به روی زندگی واقعی باز کنید، از کار کردن، با دیگران بودن و در مشیت خدا زیستن سرشار از همان حس عمیق و جاودانه حضور شوید. مگر خدا اکنون با شما و در شما نیست؟ آیا این دم که متن را می خوانید، حضور ندارد؟ کمی که چشم هایتان را باز کنید، در همه جای خانه و محل کار و هنگام گشت و گذارتان نشانه هایش هست و به زبان بی زبانی حرف می زند و می خواهد تا سلامت نفس و شجاعت زیست داشته باشید.

یک نظر

  1. null
    سلام دیشب خواب دیدم کسی به ما کمک مالی کرد که ما اصلا طرفو نمیشناسیم و من ی شماره تلفن ازش گرفتم این ینی چی؟ تا حالا چن بار تو خواب شماره تلفن گرفتم نمی فهمم اینا ینی چی؟