تعبیر خواب مرده پاهایش درد می‌کرد

دخترمریم:

سلام
خواهر جوان ۳۲ ساله ای داشتم که ۲ ماهی است که فوت شده, در اثر بیماری
چند هفته ای بعد از مرگش دختر خاله ام در یک شب دو بار خواب او را دید
خواب اول: (خواهرم مشهد زندگی میکرد و الان در کرمان دفن شده است) خواب دیده بود که خونه خواهرم هستند و خیلی خواهرم مریضه و حالش بده, شوهر خواهرم و عده ای از خونه بیرون می روند. خواهرم به دنبال انها میره, دختر خاله ام و دختر دایی ام و مامانم هم به دنبالش. تا یک جایی می روند و بعدش دیگه خواهرم نمی تونه ادامه بده, روی زمین میشینه و گریه می کنه و میگفته نرو نرو نرو
خواب دوم: دختر خاله ام و خاله ام و خواهرم در بیابانی در یک ماشین هستند. خواهرم می خواسته پیاده بشه و چیزی بخره ولی پول همراهش نیست. دختر خاله ام کارت عابر بانکش رو بهش میده. موقع پیاده شدن دختر خاله ام بهش میگه یک روز بیا بشینیم با هم درد و دل کنیم. توی این خواب هم پاهای خواهرم درد می کرده.

زن داداشم هم تا حالا دو بار خواب دیده که خواهرم پاهاش درد می کرده, تعبیرش چیه؟ اون چه چیزی نیاز داره؟ واقعا نگرانم.

تعبیر خواب:

یکی از عمیق ترین و تاثیرگذارترین خواب هایی بود که تا کنون خوانده ام. کاش ما آدم ها کمی حواسمان جمع تر بود. دیشب شبکه نمایش موسیقی فیلم «درخت زندگی» به کارگردانی ترنس مالیک را پخش می کرد. چقدر زیبا و اثر گذار بود و چه عمق غریبی از زندگی را نشان می داد. مزیت هنر همین است، برملا کردن ابعادی از وجود که در روزمره گی گم می شود.
خواهرتان عزت نفس داشته، تلاش می کرده کارهایش را خودش به انجام برساند؛ اما بیماری ناتوان می سازد، بیمار توجه می خواهد، ارزش عاطفی، نیازمند رسیدگی و مراقبت است و این اطمینان سازی که هستیم، برای تو هستیم: آرام باش عزیزم.
اما، جامعه گم می کند راه را! ما پر از منیتیم. یادمان می رود جواهرمان چیست و در قبالش چگونه باید باشیم. بیمار گاه کودک می شود، نیازمند مراقبت؛ اما ذهن ما علیل و بیمار است، ما با او چون یک آدم بالغ سالم برخورد می کنیم و انتظار داریم روی پاهای خودش بایستد: کدام پاها؟!
بیماری نماد ناتوانی است. مردها می روند و خواهرتان به دنبال آن ها؛ یعنی بیمار نیازمند برخورد منطقی و معقول است و برخورد منطقی یعنی درک این که او ناتوان شده است و باید دیده شود و تیمار شود. نرو نرو در حقیقت بیان همین معناست: زن بالغی که بیماری او را کودک کرده و حال باید در آغوش کشیده شود و تنهایی هایش پر شود تا در کانون گرم حضور دیگران احساس امنیت کند. متاسفانه محیط برخورد دیگر گونه ای دارد: زنانی که در پی بیمار می روند، نماد برخورد احساسی و غیرمنطقی هستند. جمع متوجه حس تنهایی عمیق بیمار نیست و با حساب و کتاب با او برخورد می کند به جای آن که رفتاری مادرانه داشته باشد.
رویای دوم نیز کمابیش حامل همین معناست. البته به صورت ویژه دخترخاله شما باید درک کند، توجه کردن به دیگران برآوردن نیازهای مادی آن ها نیست. این که ما پول به مادرمان بدهیم تا برود خانه ای اجاره کند یا به دندان پزشکی برود کمترین چیزهاست، مهمتر از آن باید با او همراه شویم و به نیازهای اجتماعی و حسی و عاطفی او توجه کنیم. پاهایی که درد می کنند، یعنی دخترخاله تان باید گام های او شود، جای پاهایش را بگیرد و مسئولیت پذیر باشد. افراد پیر، بیمار یا گرفتار همان قدر نیازمند توجه هستند، که کودکی خردسال محتاج آن است.
به دخترخاله تان بگویید، در قبال آدم ها احساس مسئولیت واقعی کند و آن چیزهایی که واقعا نیاز دارند را برآورده سازد. کار نیکو کردن از پر کردن است.

پاسخ مریم:

تعبیر روشنگری بود.گرچه ویرانم کرد…….ممنونم.

۱۱ نظر

 1. سلام یکی از اشناهامون خاب دیده که پدر بزرگم که چن ماه پیش فوت کرده به منو شوهرم گفته از زیر پاهاش رد شیم تعبیرش ینی چی من خیلی نگرانم

  • این رویا به نحو غلیظی حامل مفاهیم رئیس و مرئوس یا سلطه گری و تبعیت است. در شخصیت پدر بزرگ شما این ویژگی وجود داشته که حرف حرف خودش بوده و بس! این که مو به مو انتظار داشته باشیم دیگران خواست و اراده ما را تبعیت کنند، دور از شان اشرف مخلوقات است. متاسفانه آن آشنا گرفتار چنین خصیصه ناروایی هست و باید آن را مهار کند. قرار نیست دیگران گوش به فرمان ما باشند. شما و همسرتان هم بکوشید، دامن خویش را از گوش سپاری محض بری کنید. حرف و نظر دیگران را بشنوید و آنچه صلاح زندگی تان است را در پیش بگیرید.

 2. سلام
  یکی از اقوام ما در اثر سرطان حدود ۵ روز پیش فوت کردن .خانمی ۵۰ ساله بودند .این اواخر تمام بدنشون به خصوص پاهاشون ورم کرده بود تا فوت کردند توی این مدت مریضی و بعد از مرگشون ۳ نفر از جمله خود من ایشون رو توی خواب دیدن که تمام بدن کاملا خوب شده فقط پاها ورمش باقی مونده بود و همون بی حالی ناشی از بیماریشون رو داشتن . توی خواب آخری که بعد از مرگشون بوده ایشون پارچه ای رو آوردن و به بقیه گقتن که این پارچه رو ببرید برای رخت خواب
  ممنون میشم تعبیرش رو بگید

  • ایشون عاقبت به خیر شده اند. پارچه و تخت خواب اشاره به وضعیتی دارد که در آن به سر می برند. پارچه پوشش ایجاد می کند و رخت خواب نماد آرامیدگی است. رویا نشان می دهد ایشان بعد از مرگ در حالتی آرامیده قرار گرفته اند. طبعا، این نشانه خوبی است و خبر از بخشودگی می دهد.
   اما، ایشان یک صفت بد نیز داشته اند: مقهور شرایط می شدند. این وجه رویا پیامی برای شما و کسانی که خواب ایشان را دیده اند دارد: شاید شرایط باب میل نباشد، شاید اوضاع در هم بپیجد، بسیار خوب، برای همه چنین تنگناهایی پیش می آید، آیا راهش تسلیم شدن و زانوی غم بغل کردن است؟ خیر، روحیه جنگندگی را در خودتان حفظ کنید. تا زمانی که می توان مبارزه کرد و برای بهبود شرایط جنگید، متوقف نشوید.
   شناخت خدا تکلیف است. در کارگاه پندار نو، درس های شناخت را تمرین کنید: http://goo.gl/u5miGv

 3. سلام.همسرم دو ماهه پیش فوت شده و چند نفر تو خواب دیدن که اشاره به پاهاش میکرده و روی خندان و سالمی داشته و گفته فقط پاهام یه کم درد میکنه.
  دوستم خواب دیده که کنار من و اون بوده و به دوستم پاهاش و با چشم اشاره میکرده و حرف نزده و میخواسته تو خواب من نفهمم.
  یک بار هم گفته من خوبم فقط یه کم پاهام درد میکنه میان میبرنم.
  و خواهرش هم تو خواب دیده که به پاهاش اشاره میکرده.
  میدونید تعبیرش چیه؟

  • نمی دانم دلیل فوت همسرتان چیست؟ اما، ایشان فردی بودند که نمی توانستند در جاهایی که باید، حاضر شوند. پا وسیله ای است که ما با آن سر کار می رویم، به اقوام سر می زنیم، به دنبال نیازهایمان می رویم و… زمانی که پا درد کند، یعنی فرد گرفتار ناتوانی یا کم توانی در رفتن و پرداختن به آن کارها یا چیزهایی است که می خواهد. تمام کسانی که این نوع خواب را دیده اند، باید قدر فرصت توانستن را بدانند و تا فرصت دارند و می توانند به آن جاهایی که باید بروند و آنچه لازم است به انجام رسانند. چه جای کاستی و کندی؟
   اما شما، یاد بگیرید، انسان قدرت انطباق با شرایط را دارد. فکر کنید، یکی از دستانتان قطع شده است. خود را بیابید و بنا به امکانات موجود، زندگی را سامان دهید. چه بسا، فقدان هایی هستند که زمینه رشد انفجاری استعدادها و توانایی های فرد را مهیا می کنند.
   شناخت خدا تکلیف است. در کارگاه پندار نو، درس های شناخت را تمرین کنید : http://goo.gl/u5miGv

 4. سلام. خواهرم جوان بود و در اثر سرطان دو ماه پیش از دنیا رفت. دو نفر در خواب او را دیدند که از درد استخوان گله داشته و نیز انگشتش درد می کرده. لطفا بفرمایید تعبیرش چیست؟

  • خدا خواهرتان را بیامرزد. نگران نباشید، خواب ویژگی که خواهرتان داشته نشان می دهد. بیماری برای ایشان محدودیتهایی را ایجاد کرده بوده و چیزی که ایشان را زیاد آزار می داده ناتوانی برای انجام کارهایی است که دوست داشته انجام دهد. به کسانی که خواب را دیده اند نیز بگویید، پذیرش محدویت راهی برای رسیدن به آرامش و درمان درد است. گاه باید تسلیم مشیت بود و پذیرفت.

 5. سلام شوهرم جوان بوده و دوهفته پیش فوت کرده تا حالا دوبار خوابش دیدن ک با پاش جمع کرده ب علت درد یا ک زانویش درد میکنه
  تعبیرش چیه

  • با سلام
   تعبیر در بخش تعبیر خواب (کوتاه) منتشر شد. برای فرستادن خواب جدبد از مسیر ارسال خواب در فهرست سایت اقدام کنید.

 6. چقدر ناراحت شدم ، کاش قبل از اینکه زمان از دست می رفت میتونستیم بفهمیم که چطور به یک نفر کمک کنیم….دلم گرفت!