تحلیل خواب گفتم شش خواهر و برادر دارم

تعبیر-6-خواهر-برادر
همدلی

زینب:

پرونده ای را پر می کردم که مسئول رسید گی به آن همکارم بود. بعداز اینکه پرونده را به او دادم گفت باید تمام خانواده ات را که در مورد آنها اینجا نوشته ای را بیاوری تا تایید کنم. در واقع این کار امکان نداشت چون ما در شهر دیگری بودیم و خانواده‌ام از آنجا دور بودند.

بعد از کمی صحبت اعتماد ایشان راجلب کردم، گفتم: ما شش تا خواهر و برادریم. در عین ناباوری من، گفتن پرونده را تایید خواهند کرد. من که انگار از مخمصه ای نجات پیدا کردم گفتم خدا خیرتون بده و رفتم اتاق بغل انگار خونه پدر و مادرم بود؛ دخترم هم اونجا بود. زنگ زدند در رو باز کردیم همان همکارم باچند تا بازرس امده بودن، یه خانم وآقا و چند تا بچه ۸،۹ ساله.

من کاملا مطمئن بودم که هیچ چیزی برای پنهان کردن نداریم، کل خونه رو گشتن یه جفت کفش پارچه ای بچه گانه و چند تا از عروسکها رو ازاتاق خواب پیدا کردند. میاوردن مینداختن تو هال خونه! گفتن اینها از نطنز آمده ،انگار منظورشون قاچاق بود؟!

 

تحلیل خواب:

چند تا از ارتباطات خواب را می گذارم:

خانواده با شهر… هنجار ذهنی سازمان یافته

آوردن با دور بودن

نوشتن یعنی معلوم و آشکار می کند

به نظر شما رویابین در این خواب با چه معضلی روبروست؟

 

احسان: اسرار پنهانی دارد؟

 

پندار نو: ارتباط بین شهر و فرهنگ خیلی راهگشاست: نوشتم ترکیب این دو نماد یعنی هنجار ذهنی سازمان یافته. این ویژگی در شخص رویابین وجود دارد. می شود گفت نوعی سازمان یافتگی منطقی و معقول در کنش او دیده می شود.

در واقع سه صحنه خواب این گونه قابل تقسیم بندی هستند که صحنه اول و سوم معضل و صحنه دوم راهکار را نشان می دهد.

بیایید به این سوال پاسخ دهیم که ذهن منطقی و معقول رویابین با چه چالشی روبروست؟

اولین نمادی که توجه مان را جلب می کند کارمند است. او انتظار دارد امری بعید ممکن شود.

 

احسان: خانواده اش که شهر دیگری است؟

 

پندار نو: بله، دقیقا. و آن کفش های بچه گانه در صحنه سوم بسیار راهنماست. رویابین با چالش ارتباط با افکار رشد نیافته روبروست. انسان های به ظاهر بالغ که ذهن و منشی کودک دارند. این ماهیت هم در صحنه اول و با وضوح بسیار بیشتر در صحنه سوم دیده می شود.

به نظر شما، یک ذهن منطقی با چنین چالشی چه باید بکند؟ راه روبرو شدن با جهان کودکی آدم ها چیست؟

 

احسان: جلب اعتماد.

 

پندار نو: خوب درسته اما معنی دقیق آن چیست؟ خواب راهکار را در گفتگو و ۶ برادر و خواهر نشان می دهد.

گفتگو یعنی بروز دادن، ۶  نماد انضباط و نظم است؛ اما خواهر و برادر نماد چه هستند؟

 

احسان: فرهنگ خانواده

 

پندار نو: توجه داشته باش که اینجا با نماد کلامی روبرو هستی؛ یعنی نماد خواهر و برادر بیان شده اند.

برادر یعنی قوت دهنده و توانابخش

خواهر : تدارک بستر و مهیا کننده

در واقع ۶ برادر و خواهر یک نمادنگاری بسیار درخشان است. نوعی انضباط باشکوه میان بستر سازی و حمایت. درست کاری که پرنده در آشیانه می کند. محیط را مهیا کرده و با حرکات نرم و هماهنگ تخم ها را جابجا می کند؛ یعنی ایجاد نظم بین امکانات و توانایی ها؟

در برابر جهان کودکی انسان ها باید همین گونه بود. بسیار مهم است وجه توانایی با بستر سازی مناسب همراه شود؛ مثل هدایت هوشمندانه آب به سمت درست.

چالش رویابین همین است. او باید درک کند هنگامی که با انسان های به ظاهر بالغ و در باطن کودک روبروست، توقع ارتباط منطقی را کنار بگذارد و چارچوبه ارتباط را بر مفاهیم  بستر سازی و هدایت بنا کند.

 

احسان: استاد بعد کودکانه از کجا استخراج شد؟

 

پندار نو: در صحنه اول کنش آن فرد مسئول کاملا ماهیت کودکانه را نشان می دهد؛ انتظار آمدن تمام اعضاء خانواده. او انتظار امری غیرمنطقی را دارد. در واقع، ممکن دانستن کاری که شدنی نیست. شبیه کودکی که در جهان کودکانه خود فکر می کند خیلی کارها را می شود کرد؛ اما، اگر در صحنه اول هم متوجه نمی شدید، صحنه سوم دیگر عریان است. کودک های ۸ یا ۹ ساله که به عنوان بازرس آمده اند و کفش های بچگانه پارچه ای و البته عروسک که نماد امر غیرواقعی است. این نمادها به وضوح واقعیت را نشان می دهند.

یک نکته: اینجا معنای نطنز در نقطه مقابل مطمئن بودن رویابین قرار دارد. رویابین منطقا معتقد است تمام کارهایی که می کند یا کرده درست است؛ اما نطنز اشاره به بحث غنی سازی دارد و بحران اتمی. این که کودک هایی آن سوی قضیه نشسته اند که منطق ما برایشان معنا دار نیست و از آن بوی بدی به مشامشان می رسد.

به بیان ساده، فرد کاملا فکر می کند همه کارهای او درست و منطقی است. بعد با آدم هایی روبرو می شود که در مسائل بدیهی شک می کنند و استدلال های نامتوازن کرده و برایت ایجاد اشکال می کنند.

فکر کنم همه ما با این موارد روبرو شده ایم. در چنین بزنگاهی چه باید کرد؟ خود رویا راهکار را نشان می دهد: گفتگو+ ۶ خواهر و برادر؛ یعنی کاری که تیم هسته ای ما کردند. یک تکنیک کارآمد برای حل بحران

 

احسان: ۵+۱

 

پندار نو: خوب، آن هم اشاره ای است.

 

احسان: فوق العاده بود….

 

پندار نو: خواب ها بی نهایت دقیق و ظریف هستند. دنیای خواب اقیانوسی است که انتها ندارد. پیام خواب وقتی باز می شود متعلق به همه است.

 

احسان: ممنونم. تفسیر محشری بود.

 

زینب: واقعا حیرت انگیزه!!!! من برای قرارداد با شخصی که الان همکارم هست صحبت کردیم. فیلد کاری ما جداست، هر چقدر هم در مورد کارم برای ایشون توضیح بدم متوجه نمیشن، این همون دو شهر دور از همه؟؟ و سو تفاهم بیشتر میشه !!

 

پندار نو: بله، گاه به جای توضیح دادن، فرد رو باید به سمت احساس بهتر هدایت کرد .

 

زینب: دقیقا. و کلمه نطنز خیلی جالب بود!!!!

 

در راستای همین تحلیل رویایمان و استفاده از تکنیک «گفتگو+ ۶ خواهر و برادر» امروز خبر جالبی خواندم که برایتان می گذارم.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور در کانال شخصی خود درباره ماجرای اهدای تابلوی نقاشی استاد فرشچیان به جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نوشته است: در مرحله‌ای از مذاکرات هسته‌ای با ۵+۱، آمریکایی‌ها مرتبا ادعاهایی در خصوص زمان لازم برای ساختن بمب هسته‌ای از طریق سانتریفیوژهای نطنز مطرح می‌ساختند. تیم مذاکره کننده کشورمان نیز به اتکای صلح آمیز بودن گستره فعالیت‌های فنی و نیز محاسبات دقیق سازمان انرژی اتمی ایران ادعاهای آنها را رد می‌کردند.

آمریکایی‌ها با سماجت روی ادعاهای خود اصرار و می‌گفتند که محاسبات سازمان انرژی اتمی ما اشکال دارد. تیم مذاکره‌کننده ما هم طی چند جلسه با حضور سایر اعضا، به آنها فشار آوردند که اگر برای رد محاسبات ما استدلالی ندارند؛ لااقل دلایل و روش محاسبه خودشان را اثبات کنند. نتوانستند.

نهایتا گفتند که محاسباتشان محرمانه است و نمی توانند ارائه دهند!

گذشت؛ تا اینکه در میان یک جلسه چالشی با جان کری در پاریس دوباره همین موضوع مطرح شد. دکتر ظریف بدون هماهنگی قبلی از همکاران خود خواست تا یک جلد از مجموعه آثار استاد فرشچیان که برای هدیه به مقامات فرانسوی همراه هیأت بود را به اتاق ملاقات بیاورند.

آوردند. وزیر امور خارجه کشورمان آن را به وزیر خارجه آمریکا داد و گفت: این مینیاتورها تصاویر نقاشی‌هایی با ابعاد یک متر در یک متر است. ولی اگر شما به آتلیه استاد فرشچیان در نیوجرسی (آمریکا) سری بزنید، برای دیدن ریزه‌کاری‌های تابلوی اصلی به شما ذره‌بین می‌دهند تا جزئیات را با دقت ببینید (و بیشتر حیرت کنید.)

یادتان باشد؛ وقتی ایرانی‌ها این گونه دقیق و در کار خود ریزبین هستند، هرگز بدون استدلال، ادعا نکنید که محاسباتشان غلط است.

 

زینب: استاد حتی اگر به ضرر باشه باز هم ارزش داره، البته ضرر مادی ؟؟ البته ضرر یعنی اینکه کمتر از حق و حقوق واقعیه خودم دریافت کنم؟

 

پندارنو: شما هنوز عمق ماجرا رو دریافت نکردید. تکنیک اقناع سازی رو باید تغییر بدید، می گویند یک عکس به جای هزار متن کاربرد دارد. گاه باید احساسات فرد را قانع کنید نه منطقش را. در واقع منطق آن شخص خیلی فرم احساسی دارد و زمانی که بتوانید روی احساس فرد تاثیر بگذارید، منطقش جهت مطلوب را می گیرد.

 

زینب: البته من تو خواب دقیقا گفتم ما ۶ خواهر و برادریم ۳خواهر ۳ برادر!!!

 

پندار نو: خوب چه بهتر! خودتان کاملش کردید. تعادل دقیق در بسترسازی مناسب راه را برای همدلی می گشاید. می دانید مهمترین مسئله در ارتباط ایجاد همدلی است که نماد خواهر آن را نشان می دهد. بعد مسیر تحقق هدف را در این بستر همدلی پیش می برید: متوازن و منطقی. باید شطرنجباز شوید. مثلا چهار کلمه طرف را تایید می کنید یا به جای جبهه گیری به حرف هایش گوش می دهید

این ها تکنیک های همدلی است.

 

زینب:  عالی بود ،هر چند فکر میکنم ما باید ظرفیتمان را خیلی بالاتر ببریم تا بیشتر بتوانیم از راهنماییهای عالیه شما استفاده کنیم.

 

پندار نو: شما لطف دارید. روز خوبی داشته باشید. ابراهیم حق شدن یعنی نفس را در مسیر خداوند مرتب قربانی کردن، مرتب ذهنیت ها را از بیراه به راه آوردن و این زمان می برد تا فرد به قله تعالی برسد.

 

منبع: کلاس آموزش تحلیل پازل معنایی