اتوبوس روی ستون

ستونبهار:

سلام امسال عید مکه بودم و بعد از اومدن تقریبا هر شب خواب میبینم مکه هستم.
چند شب پیش خواب دیدم من و مامانم و خواهرم و یه سری از فامیل سوار اتوبوسی هستیم و من نمیدونم مقصدش کجاس. از توی کوه و به جاهایی مثل غار که معلوم بود خیلی قدیمیه عبور میکرد و یک دفعه به یه جایی رسید که پر ستون بود. راننده چرخهای جلوی ماشین رو برد روی یکی از این ستون ها و این ستون شروع کرد به بالا رفتن و جلوی اتوبوس هم میرفت بالا و همه آدمها تک تک از اون پایین میرفتن ولی من متوجه پیاده شدن نبودم فقط آخرین نفر که دختر خالم بود میخواست منو پایین ببره که خودش سر خورد و اتوبوس کامل رفت روی ستون و حس کردم تو مسجد پیامبر یا تو مسجد الحرام هستم و بعد صدای اذان و دعا میومد و اصلا دوست نداشتم جای دیگه ای جز اونجا باشم.

تفسیر:

به کجا چنین شتابان؟!! بسیار سخت کوش و پرانگیزه اما کهنه گرا و فاقد چشم انداز روشن هستید. چه معجون غریبی! فردی که می تواند کوه ها را جابجا کند، اما چون افق دید ندارد، تلاش هایش هرز می رود.
بالاترین لذت همانجایی است که در انتهای خواب بودید. مسجد الحرام نماد تسلیم شدن و پذیرش هدف است و خود کعبه نماد هدف و چشم انداز فعالیتهاست. این که دوست نداشتید جز آنجا جای دیگری باشید، نمایشگر عزمی است که در کارهایتان به چشم می خورد. آن ستون ها همین معنی را می دهند. به کاری که بچسبید، ول کن نیستید؛ اما مشکل کوچکی وجود دارد: دنیایی از عزم و اراده و تلاش و پشتکار داشتن، ولی مقصد را نشناختن، حکم هیچ را دارد.
دوست خوبم، این که از تونل ها رد می شوید نیز معنای پذیرش سختی هاست؛ اما این که نمی دانستید مقصد اتوبوس کجاست، به وضوح نشان می دهد در زندگی تان هدف را گم کرده اید. مدیری که نداند سازمانش را به کجا می خواهد برساند، سازمان را به تباهی می کشد. کهنگی فضاها نمایشگر باورها و نقطه نظرات منسوخ و غیرمنطقی شماست و وقتی در اتوبوس نشسته اید و متوجه لزوم پیاده شدن نیستید، یعنی باورهایتان حساسیت نسبت به تهدیدات را در شما می کاهند و این بسیار بد است.
افکارتان را بازکاوی کنید. مکه وجودتان را بیابید، یعنی ببینید در زندگی چه اهدافی دارد و می خواهید به کدام نقطه برسید و سپس از پشتکارتان برای دست یابی به آن ها بهره ببرید. در دنیای نو، برای موفقیت نیاز به ذهنی فعال و چابک داریم که به سرعت فضا را رصد کرده و بتواند تهدیدها و فرصت ها را بشناسد و در زمان مناسب نسبت به آن ها واکنش نشان دهد.

یک نظر

  1. سپاسگذارم .خیلی خیلی عالی بود.