آیا رویای صادق حقیقت دارد؟

حقیقت رویای صادق
رویای صادق

پیام :

میخواستم نظر شمارو درباره رویاهای صادقانه بدونم.  چون از دیدگاه مذهبی بهش اعتقاد داریم؛ ولی از دید روانشناسی تا جایی که میدونم رد میشه و کلا اینجور خوابها جور دیگه ای تفسیر میشه… من خودم معمولا خوابهای اینطوری زیاد میبینم و هر چیزی که پیش میاد من معمولا خوابشو میبینم, یا وقتی یه خوابی میبینم بعدش میفهمم یه چیزی مربوط به اون خواب اتفاق افتاده بوده که من خبرنداشتم! به نظر شما این گونه خوابهارو چطور باید در نظر گرفت و تفسیر کرد ؟

 

پندار نو :

دوست خوبم، رویاهای شما از نوع خوابهای معمولی اند و فقط نمادها ارتباط واضحی با اتفاقات روزانه تان دارند. البته این یک مزیت است زیرا به شما خبر از الهی بودن پیام می دهد و اگر اندکی نمادشناسی رویا را بلد باشید تا حدودی اطلاعات قابل تاملی درباره آن واقعیات پیرامونی به شما می دهند. مثلا، در بخشی از خواب فلان خویشاوند را می بینید که با ماشینش تصادف می کند و خواب به شما نشان می دهد آن فرد به دلیل نوع تفکر اشتباهی که دارد می  تواند گرفتار مشکل شود؛ اما پیام اصلی خواب قاعدتا چیز متفاوتی است. در این مثال که گفتم، شاید خواب بخواهد به شما بگوید لازم است نگاهی تحلیلی و دقیق به مسائل داشته باشید و آن فرد فقط بخشی از نمایش رویا برای ارسال این پیام بوده است. در حقیقت باید بگویم، پیام خواب معمولی مبتنی بر بازنمایی گره ذهنی فرد است. شما با مسئله ای روبرو شده اید یا خواهید شد که نسبت به آن چالش و گره ذهنی دارید و خواب معمولی تلاش دارد به شما در باز کردن این گره کمک کند. نمونه های زیادی در سایت برای این بازنمایی وجود دارد که می توانید مطالعه کنید.
برسیم به خواب صادق. این نوع خواب از نظر جنس و بافت متفاوت است. خوابهای بسیار کوتاه یا تک شات هایی که درست قبل از بیداری و گاه در هنگام بیداری می بینیم خواب صادق هستند. خواب خدیو مصر یا دو هم سلولی یوسف از این دست هستند یا رویایی که یوسف دیده بود که خورشید و ماه و یازده ستاره بر او سجده می کنند. این نوع خواب مانند پرتو ایکس به سوژه تابیده و واقعیت اصیل سوژه یا آینده آن را در بافت نمادین خود بر ملا می کند. بنابراین، خواب صادق فقط درباره آینده نیست، می تواند مربوط به حال و حقیقت نمایی سوژه باشد. اگر خواب معمولی نشان می دهد فلان خویشاوندتان مشکل بینشی دارد، خواب صادق نشان می دهد آن فرد در تارپود این طرز فکر گرفتار است و قادر به رهایی از آن نیست یا نشان می دهد که این نحوه تفکرش او را به غرقاب خواهد افکند (امری که شاید گریزی از نباشد، مگر آن که خداوند نظر لطفش بر او بیافتد.)
البته انواع رویا به همین دو نمونه اصلی ختم نمی شود.. بنده نوعی رویابینی دارم که در تلفیق با استخاره به بازنمایی واقعیت جاری مسائل می پردازد. برخلاف رویای صادق که نمادهای رویا تام و تمام و برای معبر کافی برای تفسیر هستند. رویاهای بنده بدون استخاره مانند پازلی ناقص و گنگ هستند. بنده با همین ظرفیت ذهنی است که خواب های پیچده را رمزگشایی و تفسیر می کنم. حتی تفسیرهای سیاسی یا اجتماعی که می نویسم یا استخاره هایی که در سایت می گذارم، با اتکا به همین دو ابزار مکمل میسر می شود. ویژگی متمایز رویابینی- استخاره بنده این است که چون شبیه رویاهای صادق قادر به پرتو افکندن به ذات مسئله است، می تواند تحلیلی دقیق و معتبر ارائه دهد، منوط به ورزیدگی ذهنی بنده و عدم خطا در تحلیل نمادی که می بینم و آیه ای که تفسیر می کنم.

به هر ترتیب، شاید بتوان گفت انواع رویا بسیار زیاد و بشر در فهم آن چون نوزادی خردسال است.